Galwanizacja jest procesem zabezpieczania metalu przed korozją. Metoda ta wykorzystuje procesy elektrochemiczne, by poszerzyć możliwości zastosowania stali i stopów metali także do prac, które wiążą się z permanentnym, negatywnym wpływem czynników atmosferycznych oraz wilgoci, a także zwiększonym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych. Jak przebiega galwanizacja? Gdzie znajduje zastosowanie? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedzi.

Jak przebiega cynkowanie galwaniczne?

Galwanizacja bywa również nazywana kąpielą w elektrolicie. Proces ten polega na zabezpieczaniu powierzchni stalowej lub ze stopów metali poprzez nałożenie warstwy zabezpieczającej cynku o grubości 0,1-10 nanometrów. Nie odbywa się to jednak manualnie. Cynkowanie galwaniczne przeprowadzana jest w roztworze chemicznym. Jony tego metalu zaczynają niejako przywierać do powierzchni zanurzonego przedmiotu dzięki zastosowaniu prądu elektrycznego o napięciu stałym jako przewodnika, który wydobywa się z zanurzonych elektrod.

Jak zauważa Zenon Chrapek z firmy Sto-Gal Polska - Aby galwanizacja przebiegła prawidłowo i umożliwiła nałożenie trwałej antykorozyjnej powierzchni na elemencie ze stali lub stopów metali, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. W tym celu należy go dokładnie oczyścić i odtłuścić. Jeśli pominie się te prace, powłoka cynku będzie nietrwała - nie zwiąże się wystarczająco dobrze z podłożem.

Aby efekt przeprowadzonego procesu elektrochemicznego był zadowalający, istotne jest także zastosowanie prądu o odpowiedniej gęstości (to od niej zależy finalna grubość nałożonej powłoki zabezpieczającej) oraz określenie parametrów dodatkowych: wydajności prądu, temperatury, stężenia i rodzaju elektrolitu, parametrów przedmiotu zanurzanego w wannie.

Choć najczęściej do elektrolizy stosuje się jony powłokowe cynku, to nierzadko wykorzystuje się do galwanizacji także: chrom, miedź, nikiel i złoto.

Korzyści i zastosowanie cynkowania galwanicznego

Niewątpliwie największą korzyścią galwanizacji przedmiotów wykonanych ze stali lub stopów metali jest ich zabezpieczenie przed destrukcyjnym korodowaniem. Wydłuża to znacząco ich żywotność. Dzięki temu można je wykorzystywać do produkcji ogrodzeń, elementów zadaszenia czy bram. Nie ma również dzięki temu podstaw, by obawiać się, czy wilgoć nie zacznie wraz z czasem utleniać powierzchni przedmiotu  poddanego kąpieli w elektrolicie (powodując powstawanie wykwitów rdzy).

Ponieważ zabezpieczone warstwą cynku elementy można malować i lakierować sprawdzą się one także w miejscach, gdzie estetyka i walor dekoracyjny są niezwykle istotne np. ogrodzenie wokół przedszkola czy konstrukcje na placu zabaw.

Galwanizacja nie zabezpiecza jednak wyłącznie przed korozją. Jest to także świetna metoda zapewnienia trwałej ochrony przed promieniowaniem UV, uszkodzeniami mechanicznymi, a nawet środkami chemicznymi.

Korzyścią tej metody cynkowania jest także możliwość zanurzania w wannie z elektrolitem  zarówno przedmiotów drobnych, jak i tych o sporych rozmiarach i finezyjnych kształtach.

Produkty poddane galwanizacji wykorzystuje się w wielu branżach. Choć na myśl przychodzi w pierwszej kolejności budownictwo, to jednak metale zabezpieczone cynkiem stosowane są również w motoryzacji, lotnictwie, a także przemyśle gazowniczym i górniczym. Słowem - wszędzie tam, gdzie odporność przedmiotów na korodowanie i uszkodzenia mechaniczne jest priorytetowa.