To, że pioruny bywają niebezpieczne chyba wie każdy. Mogą one wyrządzić wiele szkód, dlatego dobrym i skutecznym pomysłem na uniknięcie takich problemów jest zabezpieczenie budynku instalacją odgromową. Instalacja odgromowa, czyli inaczej piorunochron ma na celu przejęcie prądu w momencie uderzenia pioruna w budynek, a następnie odprowadzenie go tak, by nikomu nie stała się krzywda. Czym dokładnie jest piorunochron i z czego jest złożony?

Czym jest piorunochron?

Piorunochronem nazywa się instalację, której celem jest zabezpieczenie budynku przed uderzeniem pioruna. W monecie, gdy piorun uderza w dany obiekt, zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie jego energii i odprowadzenie jej poza chroniony budynek. Całość jest w pełni bezpieczna dla otoczenia i osób znajdujących się w budynku, pod warunkiem, że instalacja jest poprawnie zamontowana i nie ma z nią kłopotów. Oprócz tego piorunochron, którego montażem zajmują się fachowcy z firmy Budniok Technika, stanowi gwarancję sprawnego i bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych na terenie chronionego obiektu.

Z jakich elementów złożona jest instalacja odgromowa?

Piorunochron złożony jest z metalowych przewodów, które zamocowane są na dachu budynku. Podczas ich montażu musimy pamiętać, że muszą być one połączone z ziemią. Poza tymi elementami występują zwody, które stanowią górną część całej instalacji. Zwykle są to metalowe druty. Ich głównym zadaniem jest przejęcie prądu z pioruna, gdy ten uderzy w obiekt. Aby działały one sprawnie, ich średnica nie może być mniejsza niż 6 mm. W trakcie montażu umieszcza się je na kominie, wzdłuż kalenicy, na maszcie antenowym i na bocznych krawędziach dachu. Jeśli instalacja odgromowa mocowana jest na dachu spadzistym, wówczas druty te muszą być przymocowane wspornikami.

Kolejnym elementem są przewody odprowadzające, które odpowiadają za odprowadzenie prądu od zwodów do uziomów. Najczęściej wykonuje się je z drutów o średnicy 8mm - stopu aluminium, które cechują się bardzo dużą trwałością lub ze stalowych ocynkowanych.  Podczas montażu umieszcza się je na zewnętrznej elewacji obiektu, a ich odległość od ściany to minimum 2 cm. Przewody odprowadzające montowane są także wzdłuż rynien, rur spustowych i pod tynkiem. Do podłączenia tych przewodów z uziemieniem niezbędne jest zastosowanie zacisków probierczych zwanych też złączami kontrolnymi. Zaciski umieszczane są w ochronnej puszce.

Niezbędnym elementem instalacji odgromowej są również uziomy. Montowane są one na ziemi, a ich zadaniem jest rozproszenie energii pochodzącej z pioruna. Funkcje uziomów mogą pełnić części żelbetowe, które są podziemną częścią budynku, wówczas są to uziomy fundamentoweW przypadku, gdy nie ma możliwości zrobienia naturalnych uziomów, wtedy instalowane są sztuczne uziomy wokół całego obiektu – uziom otokowy lub uziemienia pionowe. Przykładem może być ocynkowana taśma stalowa, którą umieszcza się przynajmniej pół metra pod ziemią w odległości metra od obiektu lub uziom pionowy stalowy o miedziowany o długości min. 3m wbijany w miejscach, gdzie instalacja odgromowa schodzi z budynku.