Od tego jaki rodzaj ogrzewania i paliwa wybierzemy, zależeć będzie w zimnej połowie roku nasz komfort w domu, oraz stan naszego domowego budżetu. Ekologiczne znaczenie paliwa także jest ważne. Pellet energetyczny to biopaliwo, które jest jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii. Jest produkowany z drzew iglastych, pod postacią trocin, ma dobrą spoistość i wysoką kaloryczność.

Zalety opalania pelletem

Paliwa węglowe, zwłaszcza ekogroszek są chętnie wybierane ze względu na ekonomiczność i wydajność. Węgiel to wciąż jedno z najtańszych paliw na rynku o wysokiej kaloryczności i efektywności cieplnej. Pellet jest droższy, ale ma znacznie niższą emisję zanieczyszczeń. Poza tym, popiół z pelletu nadaje się do wykorzystania jako naturalny nawóz do ogrodu. Paliwo to możemy kupić od dystrybutora pelletu w workach. W cenę wliczony jest transport na palecie. Kupując pellet trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma odpowiednie certyfikaty. Świadczą one o tym, że pellet od danego producenta został przebadany i spełnia parametry techniczne, zwłaszcza, że nie zawiera zanieczyszczeń chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Atestowany pellet jest wprawdzie droższy, ale daje nam gwarancję jakości i wysokiej energetyczności. Wybór właściwego paliwa wpływa także na pracę kotła i jego żywotność. Jeśli w paliwie są zanieczyszczenia, mogą one powodować usterki a nawet uszkodzenie kotła.

Pellet i ekogroszek – paliwa o wysokiej wydajności

Producenci pelletu, którzy zabiegają o uzyskanie certyfikatów i atestów, dbają o wizerunek swojej marki. Także dostawcy paliw dbają o ich dobrą jakość, bo w ten sposób zapewniają sobie zaufanie klientów. Firma Ecocarbo, będąca dystrybutorem ekogroszku i pelletu posiada w swojej ofercie pellet o bardzo wysokiej wartości opałowej, niskiej zawartości popiołu i niskiej emisji CO2. Ma on postać granulatu o średnicy 6mm lub 8mm i sprzedawany jest w 15kg workach. Ułatwia to zarówno transport pelletu, jak i jego przechowywanie, a także wsypywanie do zasobnika.