Węgiel kamienny to skała złożona z czystego węgla, węglowodorów oraz śladowych ilości pierwiastków chemicznych (siarka, żelazo, glin, krzem etc.). Z punktu widzenia użytkownika pieca węglowego najbardziej przydatnymi składnikami są czysty węgiel oraz węglowodory. Czy patrząc na to zestawienie można zatem uznać, ze węgiel jest produktem ekologicznym? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Spalanie węgla – najważniejsze problemy

Na skutek spalania węgla do atmosfery uwalniają się następujące produkty lotne:

  • tlenek siarki
  • tlenek azotu
  • tlenek węgla (CO)
  • niespalone węglowodory
  • popiół i sadza

Najbardziej problematycznymi substancjami są węglowodory, które są równie szkodliwe co dym papierosowy. Unoszące się z komina przybierają formę dymu o drażniącym zapachu i wykazują działanie rakotwórcze. Oczywiście, nowoczesne instalacje przemysłowe posiadają specjalne systemy odpylające i odsiarczające spaliny, dzięki czemu produktem ubocznym procesu spalania nie jest trujący dym węglowy, a nieszkodliwa para wodna.

Czy ekogroszek to alternatywa dla węgla kamiennego?

Ekogroszek to bezpieczna alternatywa dla węgla kamiennego. Ekologiczne paliwo jest dużo czystsze od standardowego węgla kamiennego, zawiera obniżone ilości siarki, cechuje się wysoką kalorycznością, niską wilgotnością, brakiem spiekania oraz wydzielaniem niewielkich ilości popiołu.

Niestety, wielu producentów – wykorzystując rosnący popyt na ekologiczne zamienniki węgla kamiennego – wytwarza paliwo, które jedynie wizualnie przypomina dobrej jakości ekogroszek. Aby zweryfikować czy mamy do czynienia z prawdziwym ekogroszkiem, czy kulkami lepionymi z miału, warto zweryfikować deklarowaną wilgotność i kaloryczność oraz wybierać produkty od sprawdzonego producenta, takiego jak firma Oskar.

Ekologiczne spalanie – czy to możliwe?

Zarówno węgiel kamienny, jak i ekogroszek, może zostać spalony w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Sprawny technicznie i odpowiednio obsługiwany kocioł lub piec nie przepuszczą kominem żadnych szkodliwych produktów spalanie. Powstanie dymu nie jest zatem winą paliwa, tylko stworzenia niewłaściwych warunków spalania.

Prawidłowe palenie (od góry), przy zachowaniu optymalnych ustawień dla każdego sortymentu węgla, umożliwia czyste spalanie każdego produktu, poczynając od kostki, przez groszek, aż po miał. Najmniej dymiący jest typ węgla 31 odznaczający się niską zawartością lotnych węglowodorów i stosunkowo niewielką kalorycznością. Wyższe typy węgla mają wyższą kaloryczność, co nie oznacza, że są szkodliwe. Najmniejsze dymienie można zaobserwować w przypadku kostki; im węgiel drobniejszym, tym dymienie wzrasta. Wynika to z powierzchniowego sposobu spalania węgla – drobne ziarna powodują zwiększenie powierzchni płonącego węgla.

Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne węgla oraz zróżnicowanie poszczególnych typów paliw można dojść do wniosku, że szkodliwość węgla nie wynika z samej jego struktury, ale nieprawidłowego sposobu spalania.

To nie węgiel jest niskiej jakości – wina leży po stronie pieca lub kotła. Jeżeli chcesz działać ekologicznie zadbaj zarówno o jakość dostarczanego paliwa, jak i wydajność kotła.