Formy wtryskowe to jeden z najważniejszych elementów współczesnego przemysłu. Niestety, oprócz produktów wysokiej jakości, na rynku można znaleźć również wiele tanich, chińskich zamienników, które nie tylko się nie sprawdzają, ale też szybko ulegają awarii i trudno znaleźć serwis, który podejmie się naprawy. Na co należy zwracać uwagę, podczas wybierania form wtryskowych i jak dostosować je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa?

Czym jest formowanie wtryskowe?

Formowanie wtryskowe to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na nadawanie kształtu tworzywom sztucznym. Ma ono ogromne zastosowanie we współczesnym przemyśle. Nadaje się do formowania elementów o różnej wielkości i fakturze. Tworzywo pod wpływem wysokiej temperatury zostaje uplastycznione. Temperatura jest dostosowana do typu tworzywa, aby stało się plastyczne, a jednocześnie nie zmieniło swoich innych właściwości. Miękkie tworzywo jest wtłaczane przez specjalne dysze, których kształt i rozmiar dopasowuje się do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Gdzie kupić?

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług producentów, którzy specjalizują się w produkcji form wtryskowych od początku do końca i są w stanie zrealizować nawet skomplikowany projekt klienta. Na typ formy ma wpływ wiele czynników, a wśród najważniejszych należy wymienić:

  • geometrię produktu;
  • obwarowanie jakościowe;
  • właściwości tworzywa
  • cykl technologiczny;
  • warunki i sposób użytkowania;
  • wymagania ekonomiczne.

W wybraniu właściwej formy wtryskowej pomocą przedstawiciele firmy R&S Święcińscy, której siedziba znajduje się w Białymstoku. Przedsiębiorstwo od lat specjalizuje się w produkcji form wtryskowych, dostosowanych do potrzeb klienta.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, lepiej unikać kupowania form wtryskowych na niezweryfikowanych aukcjach internetowych. Tego typu sprzedawcy mogą nie tylko zaoferować marnej jakości produkt, ale też nie udzielają na niego gwarancji.

Cechy dobrych form wtryskowych

Jak rozpoznać dobrą formę wtryskową? Na to pytanie bardzo łatwo znaleźć odpowiedź. Powinna przede wszystkim sprawdzać się w swojej roli. Uzyskany dzięki niej produkt powinien być wysokiej jakości zarówno pod względem właściwości fizykochemicznych, jak i samego wyglądu. Formy nie mogą negatywnie wpływać na jakość materiału, na przykład poprzez zbyt mocne jego rozgrzewanie. Po nadaniu formy, tworzywo musi być odpowiednio schłodzone, ale nie ulegało odkształceniu. Dopiero kiedy produkt uzyska prawidłowy i trwały kształt – zadanie można uznać za wykonane.