Z urządzeń zasilanych za pomocą energii elektrycznej korzystamy każdego dnia. Dzięki rozwojowi techniki ponad dwa wieki temu udało nam się zmagazynować tę energię, w postaci pierwszych baterii. Natomiast baterie alkaliczne, które znaleźć możemy w każdym domu, pojawiły się na rynku pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Zobacz, jak działają baterie, czym są akumulatory i co decyduje o mocy baterii. 

Czym jest prąd?

Prąd to z definicji uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Obecnie jest nam niezbędny w każdej dziedzinie życia. Do wielu urządzeń dostarczany jest w sposób stały – za pomocą przewodu elektrycznego, którym łączymy urządzenie z siecią elektryczną, zasilającą budynek. W sytuacji, gdy skorzystać chcemy z urządzenia elektrycznego bez przyłączenia go do sieci, niezbędne okazują się baterie lub akumulatory.

Jak działa bateria cynkowo-węglowa?

Baterie cynkowo-węglowe zbudowane z dwóch elektrod: katody – wykonanej z węgla i anody – wykonanej z cynku. Są one umieszczone w elektrolicie – wodnym roztworze chlorku amonu lub chlorku cynku. W wyniku reakcji chemicznej w baterii wytrącają się ładunki ujemne, które gromadzą się na jednej z elektrod, wykonanej z węgla.

Baterie cynkowo-węglowe znajdują zastosowanie w urządzeniach o niewielkim poborze prądu (do 10mA), takich jak zegary czy piloty.

Baterie alkaliczne

Na podobnej zasadzie działają baterie alkaliczne, z tą różnicą, że katody tych baterii wykonana jest ze sproszkowanego dwutlenku manganu, natomiast anoda z tlenku cynku. Zasadowym elektrolitem jest wodny roztwór wodorotlenku potasu. Są one droższe niż baterie cynkowo-węglowe, jednak idzie za tym również dużo wyższe natężenie prądu, wielokrotnie zwiększona żywotność baterii oraz możliwość ich przechowywania nawet do 10 lat.

Podobnie jak baterie cynkowo-węglowe jest to rozwiązanie jednorazowe – po rozładowaniu baterii należy ja zutylizować, ponieważ nie istnieje możliwość ponownego jej naładowania.

Dlaczego akumulatory to dobre rozwiązanie?

Zużyte baterie są odpadem toksycznym i wymagają specjalnego sposobu utylizacji. W trosce o środowisko oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci baterii zaproponowali więc optymalne rozwiązanie, jakim są akumulatory – baterie, nadające się do wielokrotnego ładowania za pomocą przeznaczonych do tego ładowarek. Znajdziesz je na przykład w ofercie sklepu internetowego hurt.com.pl, prowadzonego przez firmę Baltrade, lidera sprzedaży baterii i akumulatorów wiodących producentów.

Budowa akumulatorów różni się nieco od budowy klasycznych baterii, jednak również w tym wypadku kluczowa jest reakcja chemiczna, prowadzącą do uwolnienia elektronów.. Najważniejszy z użytkowego punktu widzenia jest fakt, że reakcja chemiczna, która zachodzi, jest odwracalna, co oznacza, że po rozładowaniu baterię można ponownie naładować za pomocą ładowarki do akumulatorów.

Akumulatorki mogą być wielokrotnie ładowane (nawet kilkaset razy). Typowe bateterie jednorazowe, tzw. „ paluszki” AA, czy AAA łatwo można zastąpić akumulatorkami Ni-MH. Akumulatory wykonane w technologii Li-ion są natomiast nieodzownym elementem naszych telefonów, laptopów czy tabletów.