W skupach złomu nabywa się oraz sprzedaje przetworzone uprzednio surowce wtórne. Dzięki temu ogranicza się  zarówno wydobycie metali, jak też produkcję ich stopów, co sprzyja środowisku naturalnemu. Skupy mogą różnić się między sobą. Przede wszystkim pod względem rodzaju przyjmowanych materiałów. Jedne mogą skupować tylko metale kolorowe, inne zajmować się skupem samochodów do kasacji, a jeszcze inne, jak Bel-Met-Pol z Wymysłowa, skupować złom, metale kolorowe i zgary.

Dobry skup złomu

Najważniejsze, by skup złomu był zarejestrowany i działał legalnie. Możesz to łatwo sprawdzić w rejestrze przedsiębiorców, wpisując nr NIP w wyszukiwarkę KRS lub CEIDG. Skup obowiązkowo musi mieć pozwolenie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz miejscowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na prowadzenie działalności. Niezbędna jest także decyzja z gminy o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na otwarcie interesu. Dobry skup będzie wyposażony we wszelkie sprzęty potrzebne do wykonywania pracy, takie jak zgniatarki, prasy, urządzenia do segregacji i utylizacji odpadów. Powinien posiadać specjalistyczne samochody do transportu dużych partii złomu lub przedmiotów o większych gabarytach. Ważna jest też sama oferta skupu. Większość takich miejsc nabywa przede wszystkim żelazo, metale kolorowe (cynk, miedź, aluminium, cyna czy ołów), stal nierdzewną czy żeliwo. W Bel-Met-Pol pracownicy zajmują się również skupem pyłów poszlifierskich. Specjalizują się w skupie zgarów aluminiowych i mosiężnych.

*Zgary w procesach metalurgicznych to o produkty uzyskane podczas  wytapiania metalu  jako odpad produkcyjny. Mogą przyjmować formę gazową, a ich skład jest uzależniony od technologii używanej podczas topnienia i w zależności od gatunku wytwarzanego stopu.

Jak to wygląda w praktyce?

Obsługa w skupie złomu powinna odbywać się szybko i sprawnie. Pracownik, który odbiera złom, sprawdza, czy jest on dobrze posegregowany i czy nie zawiera materiałów, które sztucznie zawyżałyby jego wagę. Następnie waży go, a potem przenosi do odpowiedniego sektora, gdzie jest składowany dany surowiec. Inny pracownik płaci klientowi odpowiednią kwotę i wystawia pokwitowanie za sprzedany towar. Sortowaniem złomu zajmują się pracownicy. Chodzi bardziej o układanie go w taki sposób, by jak najlepiej zagospodarować miejsce do składowania surowców wtórnych. Skupy złomu zazwyczaj współpracują z firmami, które zajmują się przetwarzaniem złomu. Pracownicy skupu, jeśli posiadają odpowiednią flotę samochodową, muszą załadować i dowieźć towar na miejsce samochodami ciężarowymi wyposażonymi w kontenery do transportu surowców. Oczywiście po odbiór towaru może zgłosić się samochód z firmy, która przetworzy złom.