Powłoki galwaniczne z czasem ulegają zużyciu, a co za tym idzie, pokryte nimi detale tracą zabezpieczenie przed korozją oraz swój estetyczny wygląd. W takiej sytuacji możliwa jest ich renowacja i ponowne poddanie ich procesowi galwanizacji. To wieloetapowe działanie, które ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla branży motoryzacyjnej. Odnowienie detali odbywa się przy wykorzystaniu między innymi miedziowania.

Przygotowanie powierzchni

Proces renowacji składa się z kilku etapów, aby galwanizacja mogła dać oczekiwane efekty. Na samym początku element zostaje poddany profesjonalnej ocenie, a dokładnie stan techniczny dotychczasowych powłok. Na tej podstawie można oszacować zakres podejmowanych prac, jak również sporządzić indywidualną wycenę dla klienta. Takie kompleksowe usługi renowacyjne oferuje między innymi firma Zelan z Nakła nad Notecią. Stare powłoki zostają usunięte w procesie elektrochemicznym, a następnie detal zostaje poddany pracom mającym na celu przywrócenie pierwotnego kształtu poprzez uzupełnienie wszystkich ubytków. Ponadto konieczne jest również przeprowadzenie szlifowania, aby obrabiana powierzchnia była idealnie gładka. To warunek do uzyskania dobrej jakości nowej warstwy galwanicznej i jej właściwej przyczepności.

Nakładanie powłok

Po takim przygotowaniu elementu można rozpocząć proces galwanizacji, który również składa się z kilku części. Pierwsza z nich to miedziowanie, czyli kąpiel w roztworze miedzi, co pozwala na utworzenie zabezpieczenia antykorozyjnego oraz wyrównanie ewentualnych pozostałych ubytków. Taka czynność może być powtórzona kilkukrotnie w zależności od stopnia zużycia komponentu. Następne działania skupiają się na polerowaniu, podczas którego nie tylko nadaje się połysk, ale również sprawdzana jest gotowość elementu do dalszych obróbek galwanizacyjnych. Po pozytywnej ocenie można przejść do nałożenia kolejnej powłoki w procesie niklowania podkładowego – matowego, a następnie błyszczącego dekoracyjnego. Na sam koniec całość podlega jeszcze chromowaniu, uzyskując tym samym swój pierwotny blask i elegancki wygląd.

Kontrola jakości

Po nałożeniu wszystkich niezbędnych warstw w roztworach jonów metali powłokowych, konieczne jest dokładnie umycie elementu w tak zwanych płuczkach galwanicznych oraz jego wypolerowanie. W ten sposób klient może otrzymać nienagannie odnowiony detal, jednak wcześniej musi on pomyślnie przejść ocenę kontrolerów jakości, aby efekt był zgodny z ustalonymi założeniami. Renowacja powłok galwanizacyjnych ma szczególne znaczenie w branży motoryzacyjnej, a zwłaszcza w przypadku pojazdów zabytkowych, które mają zachwycać swoim olśniewającym wyglądem oraz estetyką wykonania najmniejszych szczegółów. Stąd też tak ważne jest powierzenie takiego zadania firmie z doświadczeniem w tej dziedzinie.