Procesy przemysłowe są nieustanie ulepszane dla uzyskiwania lepszych efektów i jeszcze wyższej jakości produktów. Już od dłuższego czasu coraz większego znaczenia w wielu zakładach nabiera technologia CNC, czyli maszyn sterowanych numerycznie za pomocą mikrokomputera. Obróbka skrawaniem z wykorzystaniem takich urządzeń pozwala realizować opracowywanie elementów bez względu na konkretną metodę oraz wykonywać zamówienia w znacznie szybszym tempie.

Obróbka komputerowa – CNC

Już od dłuższego w świecie produkcji mamy do czynienia z tak zwaną czwartą rewolucją przemysłową, czyli Przemysłem 4.0. Koncepcja ta odnosi się do powszechnej automatyzacji wszelkich procesów wytwórczych w zakładach i fabrykach. Termin ten dotyczy różnych dziedzin przemysłu, między innymi także obróbki metalu. Można to zaobserwować poprzez znaczny wzrost znaczenia technologii CNC – z angielskiego Computerized Numerical Control. Tym terminem według definicji określa się specjalistyczny układ sterowania numerycznego maszyn, które zostały wyposażone w mikrokomputer.

Wytwarzanie poszczególnych komponentów może być niemal w pełni skomputeryzowane – od sporządzenia projektu, poprzez jego przetworzenia w formę planu sterowania urządzeniem aż po wykonanie przedmiotu. Technologia CNC jest obecna współcześnie w wieku zakładach, na przykład w firmie Tapka, pozwalając na sprawną realizację nawet bardzo dużych zleceń. Ponadto detale są opracowywane z dużą dokładnością i przede wszystkim powtarzalnością, dlatego produkcja seryjna nie stanowi dziś żadnego problemu. W związku z tym odbiorca otrzymuje produkty najwyższej jakości, zgodne ze sobą w najmniejszym szczególe.

Rodzaje obróbki skrawaniem CNC

W potocznym rozumieniu termin „obróbka CNC” stosuje się również w odniesieniu do opracowywania elementów z różnych tworzyw. Bardzo często maszyny sterowane komputerowo są wykorzystywane do obróbki skrawaniem, która dzieli się na ścierną oraz wiórową. W pierwszej wykorzystuje się narzędzia pokryte ziarnem ściernym w różnej formie. W drugiej zaś narzędzia mają zdefiniowaną ilość ostrzy oraz geometrię, pozwalając na usunięcie części opracowywanego materiału w postaci wiórów. Najpopularniejsze w tej grupie są frezowanie wraz z toczeniem. W przypadku obróbki skrawaniem CNC proces ten odbywa się w pełni automatycznie zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami oprogramowania maszyny. Tym samym eliminuje się ryzyko popełnienia błędu ludzkiego i ewentualnej niedokładności w opracowaniu detali. W ten sposób powstaje wiele elementów maszyn rolniczych, przemysłowych, kolejowych, jak również komponentów do konstrukcji stalowych.