Karczowanie to usunięcie z posesji drzew. Dotyczy wszystkich gatunków, także drzewek owocowych. Wielu właścicieli działek obawia się wycinki, gdyż w niektórych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Kiedy nie wolno ścinać drzew bez pozwolenia i komu najlepiej zlecić karczowanie, aby zadbać nie tylko o samą estetykę, ale także bezpieczeństwo?

Kiedy karczujemy?

Karczowanie wykonuje się w kilku przypadkach. Jednym z najczęstszych jest po prostu chęć wybudowania domu lub budynku gospodarczego. Wiele terenów karczuje się również pod uprawy – zarówno na ziemi rolnej, jak i w przypadku prywatnych ogródków. Wycinka jest zlecana również wtedy, kiedy drzewa są w złym stanie i mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Jeśli chodzi o przestrzeń publiczną, wystarczy zgłosić się do odpowiednich służb. Jednak co zrobić w przypadku, kiedy karczowanie dotyczy prywatnego terenu i chciałby zlecić je właściciel?

Czy warto samodzielnie?

Samodzielne karczowanie drzew ma sens tylko wtedy, kiedy właściciel ma odrobinę doświadczenia, drzewa nie są wysokie i jest ich niewiele. W przypadku większej ilość drzew lub dużych okazów samodzielna wycinka może być nie tylko trudna, ale również niebezpieczna. Zakup niezbędnego sprzętu może okazać się o wiele większą inwestycją niż opłata za usługi specjalistów. Lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie jej profesjonalnej firmie, na przykład Drew Tom, której siedziba znajduje się w Chorzowie.

Zalety korzystania z usług specjalistów:

  • Wyposażenie – firmy świadczące usługi leśne są przede wszystkim dobrze wyposażone. Korzystają nie tylko z nowoczesnych pił, ale także profesjonalnych maszyn, które ułatwiają załadunek i transport drewna.
  • Doświadczenie – pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i zajmują się wycinką od lat, dlatego prace przebiegają sprawnie.
  • Bezpieczeństwo – doświadczenie i przestrzeganie zasad BHP to gwarancja bezpieczeństwa w obrębie karczowanego terenu.

Pozwolenie na wycinkę drzew

I choć wiele osób boi się formalności związanych z wycinką drzew na własnej posesji, przepisy wcale nie są tak restrykcyjne, jak mogłoby się wydawać. Nielegalne jest wycinanie drzew wyjątkowo dużych i starych – w zależności od gatunku rośliny zwykle jest to powyżej 50-80 cm obwodu. Konieczność uzyskania pozwolenia i opłaty za nielegalną wycinkę drzew mają zapobiegać masowym usuwaniu ich z posesji. Gminy zwykle pozytywnie rozpatrują złożone wnioski i właściciel może zabrać się za oczyszczenie terenu. W przypadku niewielkich drzew i krzewów właściciel posesji nie musi zgłaszać ich wycinania.