Zasilacze UPS (nazywane również awaryjnymi) stanowią bezprzerwowe źródło zasilania. Umieszczane są w instalacji elektrycznej między pierwotnym źródłem zasilania, jakim jest sieć elektryczna lub zapasowym jakim jest agregat prądotwórczy, a odbiornikami energii elektrycznej wymagającymi zasilania bezprzerwowego. Takiego zasilania wymagają systemy informatyczne, automatyka przemysłowa, systemy ochrony zdrowia i mienia. Zasilacze awaryjne pracują w centralnych, rozproszonych lub mieszanych systemach bezprzerwowego zasilania. Projektantem, producentem i dystrybutorem zasilaczy UPS jest między innymi Spółdzielnia Pracy Elektroniki i Informatyki ETA znajdująca się w Poznaniu, która ponad to prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny wspomnianych urządzeń.

Typowe zastosowania zasilaczy UPS

   Zasilacze UPS znajdują zastosowanie w trzech typowych obszarach. W domu współcześnie są wykorzystywane do ochrony zasilania pamięci masowych NAS, urządzeń zapewniających dostęp do Internetu, komputerów stacjonarnych oraz instalacji CO. W biurach zabezpieczają stanowiska biurowe lub projektowe, infrastrukturę teleinformatyczną i systemy bezpieczeństwa. W przedsiębiorstwach służą do ochrony automatyki przemysłowej, systemów informatycznych, systemów ochrony ludzi i infrastruktury, systemów zabezpieczenia ciągłości produkcji.

Dobór zasilaczy UPS

   Do zastosowań domowych najlepiej nadają się zasilacze UPS line-interactive. Zasilacze te przy prawidłowych parametrach sieci zasilającej transferują energię bezpośrednio do odbiornika, a podczas awarii zasilania energia pobierana jest z akumulatorów. Najlepiej wybierać zasilacze line-interactive z sinusoidalnym napięciem na wyjściu zarówno w podstawowym jak i autonomicznym stanie pracy np.: UPS 520 sinus firmy ETA.

   Do zastosowań biurowych oprócz wspomnianych wyżej sinusoidalnych zasilaczy line-interactive doskonale nadają się zasilacze on-line małej mocy, w których energia do odbiornika zawsze dostarczona jest z falownika zasilanego z sieci zasilającej lub akumulatorów, np. rodzina zasilaczy PowerArt firmy ETA.

   W przedsiębiorstwach wykorzystuje się najczęściej zasilacze UPS on-line dużych mocy. Pracują one jako pojedyncze lub łączone są równolegle w celu zwiększenia mocy i ewentualnie uzyskania redundancji. Kiedy redundancja jest podstawowym wymaganiem korzystnie jest stosować zasilacze modułowe z tzw. „gorącą” wymianą modułów mocy. Do tej grupy zasilaczy należy PowerArt modular firmy ETA.