Energia elektryczna jest niezbędnym medium w codziennym funkcjonowaniu firm oraz osób prywatnych. Jej brak utrudnia realizację większości podstawowych zadań. Funkcję zasilania awaryjnego pełnią agregaty prądotwórcze, których budowa umożliwia generowanie prądu zmiennego. Różnią się od siebie rodzajem napędu oraz sposobem rozruchu. Wszystkie jednak wymagają takiego samego przygotowania przed rozpoczęciem eksploatacji.

Budowa agregatu prądotwórczego

Do wyjaśnienia sposobu działania urządzenia, konieczne jest najpierw przybliżenie jego budowy. Konstrukcja nie jest skomplikowana i może się nieco różnić w poszczególnych modelach, niemniej do podstawowych elementów zalicza się stojan, uzwojenia oraz wirnik. Dzięki nim możliwa jest zamiana prądu stałego na zmienny, którym są zasilane podłączone do niego sprzęty. Wokół stojana umieszczone są cewki – jedna, wtedy mamy do czynienia z agregatem jednofazowym lub trzy w mechanizmach trójfazowych. Wewnątrz komponentu znajduje się wirnik osadzony na wale, a na nim uzwojenie wzbudzające. Dzięki docierającego do niego prądu stałego w wirniku powstaje pole magnetyczne. W procesie ruchu wirnika zmienia się strumień pola, a to z kolei jest przenoszone na cewki znajdujące się na stojanie. Zachodzi wtedy zjawisko indukcji magnetycznej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie prądu zmiennego.

Sposób zasilania agregatu

Istotną rolę w działaniu urządzenia odgrywa jego napęd, gdyż to on jest odpowiedzialny za stabilne i wydajne działanie prądnicy. Bez niego też nie będzie możliwe wytworzenie prądu zmiennego. Wśród napędów agregatów prądotwórczych można wyróżnić silniki benzynowe dwusuwowe lub czterosuwowe, silniki wysokoprężne diesla oraz na gaz płynny LPG. Istnieje także grupa prądnic działających dzięki akumulatorom, jednakże mają one zdecydowanie mniejszą wydajność w porównaniu do wcześniej wymienionych. Każda z przedstawionych jednostek napędowych ma swoje wady i zalety. Na przykład wysokoprężne silniki cechuje o wiele mniejsze spalanie paliwa w porównaniu do benzynowych. Z kolei gaz jest jednym z tańszych rozwiązań, aczkolwiek takie mechanizmy zużywają go najwięcej.

Ponadto powyższe rozwiązania, które w swojej ofercie wynajmu firma Agar Power, cechują się odmiennym sposobem eksploatacji. Jedną cechą, która łączy wszystkie typy, jest to, że po zaprzestaniu korzystania z agregatu należy opróżnić jego bak. Pozostające w nim paliwo bowiem może mieć negatywny wpływ na silnik i w konsekwencji go uszkodzić. Nie ulega również wątpliwości, że niezużyty czynnik roboczy po długim czasie zaczyna wietrzeć oraz parować, zmieniając tym samym swoje właściwości, przez co nie jest zdatny do użytku.

Możliwości rozruchu urządzenia

Uruchomienie agregatu w zależności od jego typu może odbyć się na trzy sposoby. Jednym z nich jest automatyczny System Załączania Rezerwy – w skrócie SZR. W ten sposób nazywa się elektroniczny moduł, który składa się z układu stycznikowego oraz sterownika. Pozwala na automatycznie odłączenie budynku od sieci, w której została wykryta awaria i przełączenie go na zasilanie, którego źródłem jest agregat. Wspomniany sterownik na bieżąco kontroluje stabilność pracy prądnicy i dostarcza między innymi informacje dotyczące napięcia akumulatora, czasu pracy, a także obciążenia mechanizmu.

Druga opcja to zdalny rozruch urządzenia, które posiada wbudowany sterownik radiowy. Dzięki temu nie jest konieczna osobista ingerencja, a jedynie włączenie lub wyłączenie zasilania awaryjnego za pomocą pilota. Układ przekaźnikowy w takim przypadku steruje pracą silnika, natomiast moduł automatycznego rozruchu zastawką przepustnicy. To z pewnością wygodny sposób na załączenie agregatu, nie mniej jednak zdecydowanie mniej precyzyjny niż w przypadku pierwszego z wymienionych, gdyż czas uruchomienia sprzętu jest zależny od szybkości reakcji użytkownika.

Ostatni ze sposobów to tradycyjny rozruch ręczny. Tego rodzaju urządzenia są bardzo wytrzymałe, a ich działaniu nie zagraża na przykład wyładowanie atmosferyczne w przeciwieństwie do elektroniki, która na tego rodzaju zjawiska jest niezwykle czuła. Często przerwy w dostawie energii elektrycznej są właśnie spowodowane intensywnymi burzami. Decydując się na wynajem agregatu prądotwórczego do jednorazowego wykorzystania, zdecydowanie lepiej postawić na mechanizmy manualne.

Zasady podłączania agregatu prądotwórczego

Uruchomienie urządzenia musi być poprzedzone właściwymi krokami, mającymi na celu jego przygotowanie do rozruchu. Jest to niezbędne do jego optymalnej pracy i uniknięcia ewentualnego uszkodzenia agregatu bądź podłączonych do niego odbiorników. Ważny element stanowi sprawdzenie stanu paliwa w baku. Jego poziom musi znajdować się przy górnej krawędzi wlewu. Należy skontrolować również czystość filtra powietrza. Urządzenie powinno zostać posadowione na idealnie płaskim podłożu, aby olej, benzyna lub gaz mogły swobodnie przepływać. Kolejne odbiorniki można stopniowo podłączać dopiero po rozruchu agregatu prądotwórczego z uwzględnieniem typu gniazda pasującego do danego sprzętu – jednofazowego bądź trójfazowego. W przypadku wyłączenia prądnicy konieczne jest najpierw odłączenie wszystkich wtyczek, a dopiero później zatrzymanie działania urządzenia.