Prawidłowe zabezpieczenie towarów na czas dostawy do klienta to priorytet zakładów produkcyjnych oraz firm transportowych. Folia jest materiałem uniwersalnym, który stosuje się zarówno w produkcji opakowań jednostkowych, jak i zbiorczych. Czym jest folia i jakie jej rodzaje są powszechnie stosowane w przemyśle? Który typ folii najlepiej sprawdzi się do pakowania towarów?

Czym jest folia?

Folia to materiał wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu nieżelaznego (np. folia aluminiowa), którego arkusz nie ma grubości większej niż 2 milimetry. Do pakowania towarów stosuje się folie wykonane z tworzyw sztucznych. Materiały te mają nie tylko doskonałe właściwości umożliwiające estetyczne i bezpieczne pakowanie, ale są też stosunkowo niedrogie.

Najpopularniejsze rodzaje folii

W produkcji opakowań wykorzystuje się kilka typów folii, które mają odmienne właściwości:

  • Folia PET – tworzywo nie tylko wytrzymałe, ale też przyjazne środowisku. Może mieć kontakt z produktami spożywczymi. Stosowane między innymi w produkcji opakowań z okienkiem lub blistrów.
  • Folia PCW – może być miękka lub półtwarda. Produkuje się z niej głównie pudełka, blistry oraz artykuły biurowe. Doskonale sprawdza się w maszynach automatycznych.
  • Folia PP – folia polipropylenowa jest sztywna, dzięki czemu można z niej stworzyć solidne opakowanie. Szczególnie lubiana w przemyśle kosmetycznym, zabawkarskim oraz IT.
  • Folia HIPS – jedną z największych zalet jest dobra drukowalność. Podatna na obróbkę termiczną i mechaniczną, a jednocześnie odporna na uszkodzenia.
  • Folia PC – ze względu na doskonałe właściwości fizyczne, jest powszechnie wykorzystywana do produkcji opakowań medycznych oraz etykiet z marką produktu.

Wszystkie typy folii można znaleźć między innymi w ofercie przedsiębiorstwa Plastics Group, któremu zaufało tysiące klientów na całym świecie.

Folia rozciągliwa – skąd jej popularność?

Folia rozciągliwa jest powszechnie nazywana folią typu stretch i to zdecydowany faworyt zakładów produkcyjnych, magazynów oraz firm transportowych. Jest niezwykle cienka, a jednocześnie rozciągliwa. Po zapakowaniu palety nawet poprzez kilka warstw łatwo zidentyfikować jej zawartość, co ułatwia pracę w magazynach. Jest niezwykle wydajna i chroni towary przed działaniem szkodliwych czynników środowiska, takich jak niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, brud oraz wilgoć. Folia rozciągliwa standardowo rozciąga się do 150% swojej długości, lecz niektórzy producenci oferują taką, która bez problemu może osiągnąć nawet 300%! Folia nie wymaga dodatkowego zgrzewania i wiązania, gdyż po owinięciu towarów doskonale przylega do powierzchni.