Podnośniki koszowe należą do urządzeń dźwignicowych o szerokim zakresie zastosowań. Występują w kilku rodzajach, które wyodrębniamy ze względu na sposób podnoszenia, przemieszczenia, a także typ napędu. Dzięki temu mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ich wytrzymała konstrukcja umożliwia intensywną eksploatację, ta jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia usterki.

Klasyfikacja podnośników koszowych

Cechą charakterystyczną tych urządzeń, na którą wskazuje również ich nazwa, jest kosz, w którym pionowo, a niekiedy też poziomo, transportowani są ludzie lub ładunki. Dzięki temu podnośniki koszowe sprawdzają się w wielu pracach budowlanych, montażowych oraz konserwacyjnych – wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność wykonania pracy na wysokości. Ich użycie nie tylko ułatwia realizację takich zadań, ale też podnosi bezpieczeństwo pracowników w ich trakcie. Kluczowe jest jednak, aby podnośnik był sprawny, inaczej stanie się bezużyteczny.

Duży udział ma w tym wykorzystanie urządzenia dźwignicowego zgodnie z jego przeznaczeniem. Na rynku dostępne są różne typy podnośników, możemy więc wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ze względu na sposób podnoszenia wyróżniamy podnośniki nożycowe, przegubowe oraz teleskopowe. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę to, jak się przemieszczają, wskazuje się podnośniki samojezdne, holowane i umieszczane na samochodach. Trzecia klasyfikacja opiera się na rodzaju napędu. Ten może być spalinowy lub elektryczny, co decyduje o możliwości użycia urządzenia wewnątrz albo na zewnątrz budynku.

Równie istotna, co odpowiedni dobór modelu do planowanych prac, jest jego prawidłowa eksploatacja. Okresowe przeglądy stanowią konieczność, podobnie jak naprawy podnośnika w razie potrzeby. Ta może być wynikiem nagłej usterki spowodowanej nieostrożnością obsługi lub jedynie zwykłym zużyciem komponentu, przed którym nie uchroni nas nawet regularna konserwacja. Nie należy z niej oczywiście rezygnować, ale musimy mieć świadomość, że z biegiem czasu wymiana elementów stanie się nieunikniona.

Części zamienne lub oryginalne

O tym, że wszelkie prace serwisowe dotyczące urządzeń wykorzystywanych w firmie powierzać powinniśmy specjalistom, nikogo nie trzeba przekonywać. Taki krok to przede wszystkim gwarancja prawidłowo przeprowadzonej naprawy, ale również możliwość zasięgnięcia porady doświadczonego eksperta. W większości przypadków likwidacja usterki opiera się na wymianie części, a z tym łączy się dylemat wyboru między oryginalnymi a zamiennymi. Zaleta tych ostatnich to niższa cena, która dla wielu stanowi czynnik decydujący, warto jednak zastanowić się, czy słusznie.

Duża popularność tych urządzeń dźwignicowych przekłada się na dostępność komponentów. Szeroki wybór najważniejszych marek znajdziemy między innymi w ofercie serwisu podnośników i żurawi, który prowadzi Henryk Szokalski. Oryginalne części producentów niosą ze sobą przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie tylko dla urządzenia, w którym się znajdą, ale i naszego budżetu oraz funkcjonowania firmy. Decydując się na ich użycie, możemy liczyć na dobrą jakość wykonania, co oznacza wysoką trwałość, a także zgodność z podzespołami naszego podnośnika.