Obieg zamknięty skupia się wokół skupu złomu oraz odzyskiwania metali. Niewątpliwe jest to, że to wielki krop w stronę ekonomii i gospodarki. W ostatnich latach recykling staje się coraz ważniejszy, a jego popularność nie maleje. Powodów jest kilka, a jednym z głównych są przede wszystkim kończące się zasoby naturalne. Szereg korzyści niesie za sobą powstawanie firm i skupów, które zajmują się recyklingiem. Co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie?

Definicja recyklingu

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling dotyczy odzyskiwania surowców z produktów odpadowych i wykorzystywania ich do produkcji nowych, a także poszukiwania towarów. Materiały, które można ponownie wykorzystać, opatrzone są kodem recyklingu. Mobilizacja producentów oraz handlowców do przyjaznej środowisku gospodarki odpadami wzrasta, głównie ze względu na uregulowane przepisy prawne oraz wzmożone akcje społeczne. Konsumenci również stają się bardziej świadomi i myślą o ekologii na co dzień.

Zalety recyklingu

Recykling przynosi wiele korzyści, wśród których znajdują się:
  • mniejsze obciążenie dla środowiska,
  • bezpłatne pozbycie się niepotrzebnych odpadów z gospodarstw domowych,
  • przetworzenie surowców i materiałów na nowe lub ponowne ich wykorzystanie,
  • redukcja ilości odpadów na wysypiskach,
  • obniżenie zużycia surowców naturalnych.

Jedną z firm, która prowadzi skup złomu, tym samym zajmuje się recyklingiem, jest firma Giermak z Grudziądza. Oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Większe zamówienia realizowane są za pomocą odpowiedniego transportu, ze specjalistycznymi kontenerów.

Jak działają skupy złomu?

Skup złomu to miejsce, gdzie przyjmuje się różnego rodzaju odpady różnego rodzaju metali, które przetwarzane są do dalszej sprzedaży. Skupy przyjmują również odpady, z takich materiałów, jak: aluminium, mosiądz, cynk, ołów i wolfram. Odrębną kategorią są metale kolorowe i szlachetne. Każdy skup złomu posiada maszynę do cięcia metali oraz dalszej jej obróbki. Skup, podobnie jak sam recykling, funkcjonuje w celu ograniczenia generowania odpadów oraz uniknięcia przenikania do gleby i powietrza zanieczyszczeń pochodzących z ich rozkładu.