Przenośniki to bardzo ważny element linii produkcyjnych nowoczesnych zakładów przemysłowych. Pozwalają na sprawne transportowanie artykułów pomiędzy poszczególnymi etapami produkcji – od wytwarzania aż do ostatecznego zapakowania i przygotowania do transportu. Taśmowe czy rolkowe – które przenośniki najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego przedsiębiorstwa?

Przenośniki taśmowe

Przenośniki taśmowe są najczęściej stosowanym typem w transporcie wewnętrznym. Zasada ich działa nie bardzo prosta – na rolkach zostaje umieszczona mocna taśma, która jest napędzana silnikiem elektrycznym. Taśma najczęściej jest wykonana z materiałów takich jak guma, silikon lub innych elastycznych tworzyw sztucznych. Przenośniki taśmowe są uniwersalne i mogą być stosowane w każdej branży – od przemysłu spożywczego aż po kopalniany. Łatwo się je czyści i sprawdzają się również w transporcie artykułów drobnych oraz sypkich. Mogą być dodatkowo wyposażone w systemy czyszczące oraz specjalne zbieraki, które uniemożliwiają wysypywanie się towarów poza taśmę.

Przenośniki rolkowe

Drugim popularnym typem są przenośniki rolkowe, często zwane wałkowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są one zbudowane z umieszczonych jeden przy drugim wałeczków. Są one wykorzystywane do transportowania produktów zwartych, gdyż drobne (np. kruszywa) mogłoby rozsypywać się pomiędzy rolkami. Najczęściej montuje się je na ostatnim etapie linii produkcyjnej, gdzie wszystkie artykuły znajdują się już w opakowaniach zbiorczych – pudłach, paczkach, skrzynkach, czy też na paletach. Przenośniki rolkowe mają jedną ważną zaletą, mogą występować również w wersji bez napędu. Przenoszenie towarów następuje grawitacyjnie. Doskonale sprawdzą się w przypadku miejsc, do których nie można zastosować zasilania. Rozwiązanie to jest też ekonomiczne, gdyż nie powoduje zużycia prądu.

Zarówno przenośniki taśmowe, jak i rolkowe można znaleźć w ofercie firmy Agemar, której siedziba znajduje się w Zgierzu na terenie województwa łódzkiego.  

Inne typy przenośników

Wśród przenośników stosowanych w transporcie wewnętrznym można wymienić również takie typy jak:

  • przenośniki do palet;
  • przenośniki łańcuchowe;
  • obrotnice;
  • przekazania kątowe;
  • automatyczne magazyny palet;
  • magazynki przekładek;
  • wózki automatyczne do palet;
  • indy (do palet, pojemników, pudełek, zgrzewek itd.).

Wybór powinien być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Osoby niezdecydowane mogą poprosić o pomoc przedstawiciela sklepu, który wyjaśni działanie poszczególnych przenośników i pomoże dobrać optymalne.