Choć spawanie jest procesem powszechnie znanym, to jednak mało kto potrafi wskazać, na czym dokładnie ono polega. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to zajęcie zarezerwowane raczej dla specjalistów w tej dziedzinie. Gdy jesteśmy zainteresowani usługami spawania bądź po prostu pragniemy na własną rękę zgłębić temat, warto przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi technikami spawania. Które metody cieszą się największą popularnością? 

Spawanie – co to jest?

Spawanie to proces polegający na utworzeniu złącza powstającego w fizycznym procesie łączenia materiałów w wyniku ich miejscowego stopienia i zestalenia. Używane jest głównie do łączenia metali, przede wszystkim stali oraz tworzyw sztucznych. W trakcie spawania zwykle dodaje się spoiwo spawalnicze, czyli materiał dodatkowy stapiający się z materiałem rodzimym, wypełniający spoinę. Jak zapewniają specjaliści z Metal Welding Service, jest to tylko czubek góry lodowej, gdyż sam proces spawania może się wyraźnie różnić w zależności od sposobu jego przeprowadzenia. 

Rodzaje spawania

Wybór odpowiedniej metody spawania zależy od specjalisty, który kieruje się głównie rodzajem spawanych materiałów oraz oczekiwanym efektem. Do zdecydowanie najpopularniejszych technik spawania zaliczają się przede wszystkim metoda MIG/MAG oraz metoda TIG. W obu przypadkach wykorzystuje się tzw. łuk elektryczny. Warto zapoznać się z obiema kategoriami nieco lepiej:

  • spawanie metodą MAG/MIG – w przypadku spawarek typu MIG wspomniany łuk elektryczny wytwarzany jest pomiędzy topliwa elektrodą i materiałem spawanym; podczas procesu podawany jest gaz osłonowy, otaczający topliwy drut i łuk (w spawaniu MAG jest to gaz aktywny chemicznie, natomiast w przypadku spawania MIG gaz osłonowy jest gazem chemicznie obojętnym);
  • spawanie metodą TIG – spawanie TIG również opiera się na wykorzystaniu łuku elektrycznego, wytwarzany jest on jednak przez elektrodę wolframową (nietopliwą) w otulinie obojętnego gazu (zdarza się, że do tzw. jeziorka spawalniczego niezbędne jest dodanie topliwego materiału); połączenia spawane tą techniką charakteryzują się wysoką jakością i trwałością, a także estetyką wykonania, dzięki czemu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie spoiny schludnej i mało widocznej; spawanie techniką TIG stosuje się najczęściej w przypadku elementów stalowych (ze stali nierdzewnej) oraz takich, które wymagają użycia neutralnego gazu ochronnego (np. cienkie arkusze blachy czy cienkościenne rury).