Prace związane z budową rurociągów oraz gazociągów są ważnym elementem rozwijających gospodarkę współczesnych państw. Jednak ważne jest osiągnięcie pewnego kompromisu pomiędzy rozwojem, a interesem mieszkańców małych miejscowości oraz innych grup interesów. Dzięki bezwykopowym metodom budowy można doprowadzać gaz pomiędzy odległymi zakątkami kraju bez niszczenia dróg oraz mienia mieszkańców.

Dlaczego prace bezwykopowe są konieczne?

Niejednokrotnie informacja o budowie gazociągu staje się powodem do społecznych niepokojów oraz protestów. Mieszkańcy niepokoją się o bezpieczeństwo swojego mienia oraz miejsc pracy i boją się straty swojego dorobku. Ten stan rzeczy spowodował konieczność stworzenia innych metod prowadzenia prac gazociągowych, która nie będzie także wstrzymywać ruchu drogowego na autostradach i w dużych miastach.

Pneumatyczne metody prac bezwykopowych

Wśród rodzajów takich prac wymienia się metody pneumatyczne. Jedną z nich jest pneumatyczne wbijanie rur stalowych. W technologii tej rury stalowe wbija się w grunt przebijakiem umieszczonym w wykopie początkowym. Inna metoda zakłada również przeprowadzenie przez podziemny kanał tzw. kreta, czyli przebijaka pneumatycznego. Innym określeniem tej metody jest Impast Ramming, tłumaczą inżynierowie z firmy Romgos Gwiazdowscy.

Inne metody prac bezwykopowych

W tym wariancie prac rurociągi wbudowuje się za pomocą urządzeń wiertniczych, które mają na celu wprowadzać, ale także obracać pod powierzchnią gruntu przewody rurowe. Podobnym rozwiązaniem jest mikrotunelowanie, które polega na przeciskaniu rur przewodowych za umieszczoną na ich początku głowicą, która drąży tunel. Każda budowa rurociągu przeprowadzana tą metodą wymaga dokładnego badania gleby, w której będą prowadzone przewody oraz poziomu i ilości wody gruntowej, która może wpływać na rozrzedzenie ziemi. Metody bezwykopowe są nie tylko wielkiej siły innowacji budowlanej, ale także tego, że wiedza pozwala pokonać największe przeszkody. Dzięki temu daje nadzieję na stworzenie kraju, który będzie zarówno potęgą gospodarczą, jak i społeczeństwa, które będzie charakteryzowało się zaufaniem wobec nauki i technologii.