Wysoki poziom wód gruntowych to zmora wielu inwestorów. Kiedy w wykopie pojawia się duża ilość wody, konieczne będzie przerwanie prac budowlanych i osuszenie gruntu. Stosowanie igłofiltrów jest popularną i coraz częściej stosowaną metodą. Nie bez powodu! Ma ono wiele zalet, dzięki którym jest skuteczne i ekonomiczne. Czym jest odwadnianie igłofiltrowe i jak je stosować, aby było skuteczne?

Jak działa?

Działanie systemu odwadniania igłofiltrowego jest bardzo łatwe. Igłofiltry są to po prostu rurki zakończone filtrem, które należy umieścić w gruncie na odpowiedniej głębokości. Jednym z najważniejszych elementów systemu jest pompa, dzięki której woda jest zasysana do układu i odprowadzana na zewnątrz. Igłofiltry zwykle umieszcza się na głębokości od 4 do 6 m. Z racji tego, że koniec powinien znajdować się mniej więcej 1-2 m poniżej poziomu, do którego chce się obniżyć wody gruntowe – odwadnianie igłofiltrowe może obniżyć je do ok. 4 m. Jedną z największych zalet jest oczywiście szybkość procesu. Profesjonalne pompy odwadniające mają dużą moc i w ekspresowym tempie pozwalają pozbyć się nadmiaru wody.

Solidny sprzęt

Skuteczność odwadniania igłofiltrowego jest w dużej mierze zależna od jakości sprzętu. Pompa powinna mieć odpowiednio dużą moc, aby bez problemu zasysać wodę i swobodnie odprowadzać ją na zewnątrz. Profesjonalne pompy do odwadniania igłofiltrowego można znaleźć między innymi w ofercie firmy BBA Pumps, której siedziba znajduje się w Piasecznie. Kupowanie sprzętu u zaufanych dystrybutorów jest bardzo ważne. Nie warto decydować się na zakup pompy od podejrzanych sprzedawców np. na chińskich aukcjach. Zwykle sprzęt jest niskiej jakości, a jego moc słaba. W dodatku bardzo szybko się psuje i trudno znaleźć serwis, który podjąłby się naprawy.

Kiedy stosować?

Odwadnianie igłofiltrowe jest powszechnie stosowane we współczesnym budownictwie. Na wdrożenie tej usługi decyduje się wiele firm geotechnicznych i zajmujących się kompleksowymi robotami ziemnymi. Wody gruntowe zdecydowanie utrudniają pracę i mają negatywny wpływ na stabilność gruntu. System stosuje się najczęściej do:

  • okresowego odwadniania w przypadku prac konstrukcyjnych i inżynieryjnych;
  • odwadniania wykopów budowlanych;
  • ogólnego obniżenia poziomu wód gruntowych;
  • odwadniania geotechnicznego;
  • uzyskania wody np. w ogrodnictwie lub rolnictwie.

System może być stosowany zarówno jednorazowo, jak i długotrwale, aby na bieżąco obniżać poziom wody, jeśli jest to konieczne do wykonania poszczególnych czynności np. stworzenia solidnych fundamentów.