Osoby, które nie znają się na obróbce metalu mogą być zaskoczone, że można go ciąć przy pomocy strumienia wody. I choć brzmi to naprawdę abstrakcyjnie, innowacyjna technologia cięcia wodą to proces nie tylko bardzo szybki, ale też bezpieczny dla obrabianego materiału. Jego zwolennicy wymieniają mnóstwo korzyści, które stawiają go przed cięciem laserowym i plazmowym. Jakie dokładnie zalety ma cięcie wodą i na czym polega?

Na czym polega cięcie wodą?

Technologia jest nie tylko nowoczesna, ale też wyjątkowa, gdyż wykorzystuje substancję, która z pozoru nie nadaje się do przecięcia metalowej blachy. Warto jednak wiedzieć, że woda pod wysokim ciśnieniem doskonale napędza ścierniwo (może też być wykorzystywana woda bez ścierniwa) i radzi sobie równie dobrze, jak laser lub plazma, a według wielu specjalistów nawet lepiej. Technologia ta jest powszechnie nazywana waterjet i przy jej pomocy można wycinać rozmaite, nawet najbardziej skomplikowane kształty. Ciąć można nawet metale o bardzo dużej twardości, takie jak tytan. Waterjet stosuje się również do cięcia tworzyw sztucznych oraz szkła.

 

Usługi w obrębie cięcia przy pomocy strumienia wody oferuje między innymi firma spawalnicza Witos Welding, której siedziba znajduje się w miejscowości Kotulin. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w profesjonalnej obróbce metalu, między innymi spawaniu, cięciu oraz napawaniu powierzchni.

Zalety cięcia wodą

Nie bez powodu cięcie wodą jest uznawane za jedną z najlepszych metod cięcia metalu. Wśród największych zalet można wymienić przede wszystkim:

  •     wysoką precyzję i możliwość wycinania nawet najbardziej skomplikowanych elementów;
  •     szybkość procesu, przy zachowaniu estetyki obrabianego metalu;
  •     cięcie na zimno, bez rozgrzewania materiału w miejscu przecinania;
  •     pozbawione zadziorów krawędzie;
  •     brak odkształcenia pod wpływem temperatury lub siły nacisku;
  •     brak szkodliwych oparów i innych produktów ubocznych (bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracowników);
  •     mała szerokość szczeliny cięcia;
  •     niska strata materiału;
  •     może być stosowana do cięcia materiałów niemetalicznych.

Szereg zalet sprawia, że metoda ta jest coraz chętniej stosowana w przemyśle. I choć przedstawione zalety dotyczą wyłącznie materiału, technologia jest korzystna również dla firmy zajmującej się obróbką, gdyż waterjet generuje stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki temu klient nie tylko otrzyma idealnie docięty produkt, ale też nie przepłaci za usługę. Im większe zamówienie, tym mniej zapłaci się za pojedynczą sztukę.