Oczyszczanie powierzchni za pomocą metody strumieniowo-ściernej to popularne rozwiązanie, które charakteryzuje się wysoką efektywnością i możliwością usunięcia wielu trudnych zabrudzeń. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów zalicza się sodowanie, piaskowanie i szkiełkowanie. Czym konkretnie wyróżniają się te trzy rodzaje czyszczenia strumieniowo-ściernego?

Efektywne sodowanie

Do czyszczenia strumieniowo-ściernego wykorzystuje się bardzo często sodę. Pozwala to nie tylko na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów, ale przede wszystkim zapewnia brak problematycznych zarysowań czy innego typu uszkodzeń powierzchni. Sodowanie jest bezpieczne i ekologiczne, dlatego doskonale sprawdza się w wielu branżach, w tym chociażby w przemyśle spożywczym, w którym maszyny i urządzenia nierzadko ulegają zabrudzeniom trudnym do usunięcia za pomocą zwykłych środków czyszczących. O wiele efektywniejszym rozwiązaniem jest właśnie sodowanie, za pomocą którego eliminuje się też stare lakiery i farby czy zaprawy oraz fugi.

Sodowanie jest zatem metodą czyszczenia strumieniowo-ściernego, która charakteryzuje się dużą skutecznością przy ograniczeniu uszkodzeń powierzchni. Jej wykonanie należy jednak powierzyć specjalistom, do których grona zalicza się firma Sandblasting. Specjaliści będą w stanie dzięki sodowaniu oczyścić elewację, konstrukcje stalowe, maszyny, kostkę brukową, a nawet zabytki. Soda nie jest jednak jedynym materiałem używanym przy czyszczeniu strumieniowo-ściernym – co jeszcze wykorzystują profesjonalne firmy świadczące usługi w tym zakresie?

Piaskowanie i szkiełkowanie

Drobinki piasku, których rozmiar jest wręcz mikroskopijny, to materiał doskonały m.in. właśnie do usuwania zabrudzeń z rozmaitych powierzchni. Okazuje się bowiem, że ten rodzaj czyszczenia strumieniowo-ściernego jest równie efektywny, co sodowanie. Za pomocą piaskowania najczęściej usuwa się problematyczną rdzę, dzięki czemu ta metoda sprawdza się m.in. w przemyśle oraz motoryzacji. Piaskować można też drewno, co pozwala uzyskać charakterystyczne postarzenie materiału i jego atrakcyjniejszy wygląd.

Podobnym działaniem do piaskowania jest szkiełkowanie. Materiałem wykorzystywanym w tym wypadku jest – jak sama nazwa wskazuje – szkło, a raczej jego drobinki. Takie ścierniwo lepiej sprawdza się m.in. przy oczyszczaniu silników w różnego typu maszynach, gwarantując bezpieczne usunięcie wszelkich zabrudzeń mogących wpływać na efektywność ich pracy. Warto pamiętać, że każda z metod czyszczenia strumieniowo-ściernego powinna być zrealizowana w sposób profesjonalny i po uprzednim przeanalizowaniu powierzchni, jaka ma być w ten sposób oczyszczona.