Obróbka metali opiera się na dowolnej zmianie właściwości danego metalu. Wraz z postępem technologicznym i zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, czynność tego rodzaju nie stanowi już większego problemu. W dzisiejszych czasach mamy bardzo wiele możliwości obróbki metali. Każda osoba, która posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie, może podjąć się przetworzenia wybranego surowca. Jednak tylko profesjonaliści potrafią dowolnie zmienić wybrane lub też wszystkie właściwości metali. Jakie rodzaje obróbki metali można wyróżnić?

Obróbka metali obecnie

Prężnie rozwijający się przemysł i myśl technologiczna, pozwoliły na opracowanie wielu różnych technik obróbki metali, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie marzyli nawet nasi przodkowie. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, czynność ta daje o wiele więcej możliwości, a sam proces przebiega sprawniej i w dużo krótszym czasie. Jak informuje pan Andrzej Kryś- polecany fachowiec i właściciel Zakładu Ślusarskiego w Jasinie- jednym z najlepszych przykładów takich innowacyjnych rozwiązań jest toczenie CNC. W znaczny sposób przyczyniło się ono do zwiększenia jakości usług ślusarskich i pomnożyło możliwości obróbki wybranych metali.

Podział obróbki metali

Nowoczesna obróbka metali to zbiór bardziej lub mniej skomplikowanych procesów, które można podzielić w następujący sposób:

  • obróbka chemiczna i obróbka cieplno-chemiczna- wybrany materiał poddaje się działaniu wysokiej temperatury przy jednoczesnym wykorzystaniu środków chemicznych w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Taki zabieg pozwala metalom uzyskać większą odporność. Do obróbki tego rodzaju możemy zaliczyć nakrzemowanie i nasiarczanie;
  • obróbka cieplna- materiał poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, bez użycia dodatkowych środków. Nagrzany metal staje się plastyczny, co umożliwia zmianę jego kształtu i struktury. Taka obróbka może odbywać się zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zaliczamy do niej gięcie, toczenie i kucie;
  • obróbka mechaniczna- odbywa się poprzez skrawanie, co pozwala obrobić dany materiał przy użyciu odpowiednich narzędzi. W ten sposób uzyskuje się pożądany kształt i wymiar konkretnego przedmiotu. Skrawanie obejmuje szlifowanie, frezowanie i toczenie metali.

To na jaki rodzaj obróbki zdecyduje się ślusarz, zależy od wielu czynników. Chodzi głównie o właściwości wybranego materiału oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Najpopularniejszą metodą jest wspomniana wcześniej obróbka CNC, gdyż odbywa się w sposób zautomatyzowany i jest najnowocześniejsza.