Obróbka skrawaniem jest procesem, który można przeprowadzić na kilka różnych sposobów, za pomocą różnych narzędzi i przy każdym z nich uzyskując inny efekt. Obróbka skrawaniem jest pojęciem, pod którym kryją się takie czynności, jak frezowanie, wiercenie, toczenie, szlifowanie, struganie itd. Proces ten znajduje zastosowanie w wielu procesach produkcyjnych.

Krótka charakterystyka toczenia

Toczenie jest jedną z najczęściej stosowanych sposobów obróbki skrawaniem. Polega ona na usuwaniu nadmiaru materiału z danego elementu, w celu nadania odpowiedniego kształtu, określonego w projekcie. Toczenie sprawdza się najlepiej w przypadkach, gdy toczony element ma kształt bryły obrotowej. Toczy się powierzchnie wewnętrzne, bądź zewnętrzne  Polega to na oddzielaniu warstwy materiału, za pomocą specjalnego noża tokarskiego. Można wyróżnić cztery rodzaje toczenia:

  • Wzdłużne
  • Poprzeczne
  • Kopiowe
  • Kształtowe

Pierwszy sposób polega na skrawaniu nożem materiału, który jest ustawiony równolegle, do osi obrotu przedmiotu. Najczęściej wykonuje się je w dwóch częściach. Pierwsze to tzw. toczenie zgrubne, a drugie- toczenie dokładne. Podczas toczenia poprzecznego, kierunek posuwu noża jest prostopadły do osi obrotu przedmiotu. Trzeci rodzaj toczenia, wykonywany jest według wzornika sterującego ruchem posuwowym, po dowolnej linii.  Ostatni typ polega na toczeniu krótkich brył obrotowych. Używa się w tym celu noża, którego kształt jest taki sam, jak wymagany kształt. Tego typu pracę wykonuje firma Lakom- Stal, która świadczy usługi obróbki skrawaniem i nie tylko.

I frezowania

Jest to kolejny rodzaj obróbki metalu, który polega na oddzieleniu warstwy metalu przy użyciu frezarki. Zęby maszyny wykonują ruch obrotowy, co umożliwia skrawanie materiału, przez zęby frezarki. Element obrabiany, w trakcie obracania się frezarki, wykonuje ruch posuwowy. Frezowanie może być zastosowane zarówno do powierzchni płaskich, jak i kształtowych. Dzięki budowie frezu, można nadać pożądany kształt elementom z każdego rodzaju materiału. Mogą być to przedmioty z drewna, z tworzyw sztucznych, czy metalu. Wyróżnia się kilka rodzajów frezowania. Podzielić je można ze względu na rozmieszczenie ostrzy oraz ich sposób poruszania się. W pierwszym przypadku frezowanie można rozróżnić na kształtowe oraz walcowe. Drugi podział rozróżnia frezowanie współbieżne oraz przeciwbieżne. Współbieżne występuje, gdy i frezarka i przedmiot frezowany poruszają się w tym samym kierunku. Przeciwbieżne, gdy poruszają się w przeciwnym kierunku.