Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane praktycznie w każdej branży – motoryzacyjnej, farmaceutycznej, spożywczej czy też w budownictwie. W ich skład wchodzą polimery oraz dodatki modyfikujące, lecz -by tworzywa sztuczne mogły dobrze spełniać swoją rolę- muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce. Jakie są największe zalety tworzyw sztucznych? W jaki sposób się je obrabia?

Zalety tworzyw sztucznych

Największą zaletą tworzyw sztucznych jest ich odporność na korozję. Mogą one być narażone na stały kontakt z wodą i dużą wilgotność, a nie wpłynie to zanadto na ich właściwości. Ponadto tworzywa sztuczne wyróżniają się dużą lekkością i małą gęstością. Są bardzo podatne na obróbkę, dlatego też ich wymiar i kształt można dowolnie dostosowywać do określonych potrzeb. Jak informuje specjalista z firmy Iskra, która zajmuje się obróbką metali i tworzyw sztucznych – w procesach technologicznych tego typu wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na uzyskanie tworzyw sztucznych o ściśle określonych parametrach. Nie bez znaczenia jest również wiedza i doświadczenie personelu, dlatego też obróbkę metali i tworzyw sztucznych, należy powierzyć profesjonalistom.  

Sposoby obróbki tworzyw sztucznych

Odlewnictwo jest jednym z najpopularniejszych sposobów, przy pomocy którego tworzywom sztucznym nadaje się zdefiniowany kształt. Specjaliści wykorzystują w tym celu formy, w których umieszcza się roztopiony wcześniej materiał. Istnieją formy ciśnieniowe i pisakowe, których używa się zależnie od potrzeb. Często stosowana jest także metoda plastyczna, która wyróżnia się oszczędnością materiału i stosunkowo niskim kosztem. Zastosowanie techniki plastycznej wpływa na polepszenie właściwości fizycznych i chemicznych obrabianego tworzywa sztucznego. Wykorzystuje się do tego prasy, które spotkać można jedynie w zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstwach. W masowej produkcji – oprócz cięcia plastycznego- stosuje się także obróbkę przy pomocy strumienia energii. Zdecydowanie najczęściej korzysta się wówczas z wycinarek laserowych oraz strumieni wodnych.

Skrawanie jest metodą stosowaną do obróbki niewielkich elementów. Odbywa się ono z wykorzystaniem szlifierek oraz frezarek. Należy wspomnieć także o walcowaniu. W tym przypadku tworzywo sztuczne formowane jest przez tarcze rolki, które przemieszczają się względem siebie.

Każda metoda obróbki tworzyw sztucznych wymaga użycia odpowiednich narzędzi i polega na nadaniu materiałowi określonego kształtu i właściwości.