Każdy hodowca zwierząt gospodarskich musi prędzej czy później zmierzyć się z koniecznością śmierci zwierzęcia. Wiele osób, które zwierzęta trzymają hobbistycznie, myśli, że wystarczy je zakopać w ogródku. Jednak przepisy mówią o tym, że padłe zwierzę trzeba oddać do utylizacji do wyspecjalizowanej firmy, która ma podpisaną stosowną umowę z ARiMR.

Utylizacja zwierząt - dlaczego jest konieczna?

Oddanie padłych zwierząt do utylizacji jest koniecznością z wielu powodów, przede wszystkim - jest to związane z przepisami bioasekuracyjnymi. Przyczyna śmierci zwierzęcia nie zawsze jest znana, dlatego nie może ona zostać pochowane na terenie gospodarstwa. W sytuacji, w której okazałoby się, że zwierzę było chore na chorobę przenoszącą się na inne zwierzęta, okazać by się mogło, że zarażono przypadkowo wiele innych sztuk. Dlatego w każdym przypadku, nawet jeśli wiemy na co chorowało zwierzę, należy oddać padlinę do utylizacji. Co więcej, padnięte sztuki powyżej pewnego wieku są dodatkowo badane na choroby takie jak choroba wściekłych krów - jest to więc system kontroli nad niebezpiecznymi dla ludzi chorobami odzwierzecymi.

Po drugie - oddanie zwierzęcia do utylizacji jest wygodne dla gospodarza - nie musi we własnym zakresie organizować miejsca na pochowanie zwierzęcia. Wystarczy zadzwonić po firmę utylizacyjną, która zazwyczaj w przeciągu maksymalnie doby od zgłoszenia odbierze padłą sztukę bezpośrednio z gospodarstwa.  Co więcej - tylko z dokumentem od firmy utylizacyjnej możemy wyrejestrować sztukę jako padłą.

Jakie są koszty utylizacji zwierząt?

Jak mówi nam właściciel firmy Robert Ptak Punkt Zbiorczy Padliny, jeśli gospodarz miał zwierzęta zarejestrowane w ARiMR to przy oddaniu padniętej sztuki do utylizacji nie płaci nic albo jedynie kilkanaście złotych. Wynika to z tego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisuje z firmami utylizacyjnymi umowy i dopłaca do odbioru padłych sztuk. W przypadku mniejszych zwierząt, jak świnie, kozy, owce czy cielęta dopłata zwykle pokrywa całościowy koszt odbioru, a kilka lub kilkanaście złotych zapłacić należy za odbiór dorosłej sztuki padniętego bydła. Jak widać, finansowo jest to także opłacalne, bo nie trzeba martwić się kosztami.

Co przygotować?

Kiedy chcemy oddać padłe zwierzę do utylizacji należy przygotować:

  • paszport zwierzęcia (dotyczy tylko bydła),

  • dane właściciela gospodarstwa - PESEL, NIP,

  • numer gospodarstwa nadany przez ARiMR,

  • numer kolczyka padłego zwierzęcia.

Odbiór i załatwienie dokumentów trwają zaledwie kilka chwil, po odbiorze pracownik firmy utylizacyjnej zostawia dokumenty, które są niezbędne do wyrejestrowania padłej sztuki w ARiMR.