Szkło opakowaniowe wciąż dobrze trzyma się na rynku, pomimo zalewu wszechobecnego plastiku. Zalety szkła znane są od zarania dziejów, a cenione po dziś dzień dokładnie za to samo. Materiał ten ewoluował wraz z rozwojem ludzkości i obecnie znacząco się różni od swych prekursorów. Dlaczego szkło jest takim wdzięczmy materiałem opakowaniowym?

Wszechstronność szkła

Nowoczesne szkło jest pokłosiem wieloletnich badań i zmian wprowadzanych szeroko do receptury. Szkło stało się dużo bardziej wytrzymałe niż kiedyś, może być przezroczyste lub kolorowe. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo uniwersalny materiał opakowaniowy, który znajduje zastosowanie w dziesiątkach branż. Szklane butelki i słoiczki idealnie nadają się do przechowywania sosów i dżemów w branży spożywczej, a także kremów i toników w kosmetycznym. Trudno wyobrazić sobie również wino czy piwo w innym, niż szklanym opakowaniu. Opakowania szklane występują w ogromnej liczbie form – mogą mieć finezyjne kształty oraz różne pojemności, a także sposoby zamykania. Najczęściej zamykane są za pomocą zakrętek, nakrętek lub korków. Butelki i słoiki wraz z zamknięciem najlepiej kupić w hurtowni opakowań szklanych pokroju Ambar-Aldo.

Ekologiczna przewaga

Wiele osób decydujących się na szklane opakowania podkreśla jego ekologiczny aspekt. Co to oznacza? Mianowicie szkło może być poddawane recyklingowi… w nieskończoność. Jest to idealny przykład materiału, który można opisać jako cyrkularny – zużyty produkt może dzięki temu może zostać przekształcony w coś nowego i ponownie użyty. Szkło jest przyjazne dla środowiska również dlatego, że powstaje z przetopionego kwarcu, więc nawet jeśli teoretycznie się nie rozłożą, to po czasie rozpadnie się na drobinki przypominające piasek, więc w jakiś sposób wrócą „do natury”. Niemniej jedynek, szkło warto przetwarzać, gdyż zasoby piasku stale się kurczą, więc wykorzystanie tego co już mamy jest dużo rozsądniejsze.

Szkło dobre dla zdrowia

Główną zaletą szkła, jako materiału na opakowania jest jego obojętność chemiczna. Oznacza to, że nie wchodzi w reakcje z substancją, z którą ma aktualnie styczność. Dzięki temu nie wpływa na zmianę koloru ani smaku żywności czy kosmetyku zamkniętego w szklanym opakowaniu. Nie można powiedzieć tego samego o plastiku, który ma tendencję do przejmowania barw potraw, a także może popsuć smak jedzenia czy picia. Szkło nie zawiera również szkodliwych dla zdrowia związków, jak to ma miejsce w przypadku plastiku. Wybierając szkło mamy pewność, że butelka czy słoik z pewnością jest wolny od bisfenolu A, czyli niezdrowego BPA. Szkło uważane jest przez to za „czysty” materiał, który jest bezpieczny w użytkowaniu. Z tego powodu większość pożywienia dla dzieci pakowana jest właśnie w szklane słoiczki.

Skazy na szkle

Mimo ogromnych zalet szkło, a tym samym opakowania, z którego są zrobione mają swoje wady, o których lepiej wiedzieć przed ostateczną decyzją. Słoiki i butelki ze szkła są  mało odporne na wysokie temperatury, więc mogą pęknąć po napełnieniu ich gorącym produktem. Z tego samego trzeba też przykładać szczególną wagę do pakowania i transportu szkła, gdyż są to wytwory kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Opakowania szklane w porównaniu do plastiku są też stosunkowo ciężkie, także warto o tym pamiętać planując kwestie logistyczno-technologiczne.