Wykorzystywanie na szeroką skalę systemów mających na celu wspieranie prac inżynierskich sprawiło, że zachodzi większa potrzeba pracochłonności technicznego przygotowywania produkcji względem pracochłonności wytwarzania. Taki rozwój spraw spowodował, że komputeryzacja prac projektowych jest konieczna w fazie projektowania, a także podczas sterowania procesami wytwarzania. Aby zwiększyć wydajność i jakość oraz skrócić czas wytwarzania używa się oprogramowania CAD/CAM.

Czym jest oprogramowania CAD/CAM i co umożliwia?

CAD, czyli komputerowe wspomaganie projektowania (Computer Aided Design), polega na wykorzystywaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego podczas projektowania technicznego. Znamienne dla tego oprogramowania jest cyfrowe modelowanie geometryczne, którego celem jest określenie postaci konstrukcyjnej produktu. CAD to oprogramowanie przeznaczone do wpierania czynności produkcyjnych, w szczególności w początkowych fazach rozwoju produktu. CAD umożliwia projektowanie, a także rysowanie i modyfikowanie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest także tworzenie wirtualnych prototypów.

Natomiast CAM to komputerowe wspomaganie wytwarzania (Computer Aided Manufacturing). Te systemy wykorzystuje się do sterowania procesami wytwarzania poprzez komputer. To oznacza, że używa się ich do sterowania obrabiarek CNC, linii montażowych i innych tego typu urządzeń. Systemy CAM, którymi posługują się specjaliści z firmy Asmp z Zabierzowa w województwie małopolskim, obejmują wszystkie etapy, które są niezbędne do przeprowadzenia procesu wytwarzania. Tymi mogą być:

  • bieżące tworzenie harmonogramów,
  • obróbka,
  • montaż,
  • kontrola jakości,
  • planowanie transportu międzyoperacyjnego.

Dzięki programom CAM możliwe jest przesyłanie informacji z systemów CAD do systemów CAM, co zdecydowanie ułatwia przygotowywanie programu pracy a urządzenie technologiczne, które jest sterowane numerycznie.

W dzisiejszych czasach w programach CAM łączy się ze sobą rozmaite rodzaje obróbki skrawaniem, dzięki czemu powstaje budowa modułowa. W ten można łączyć ze sobą np. moduł tokarski wraz z modułem frezarskim. Oprogramowanie CAD/CAM posiada biblioteki narzędzi, a do tego ułatwia dobór odpowiednich parametrów obróbki, umożliwia symulację, a także wizualizację procesu obróbki materiału. To wszystko przekłada się na wspomaganie pracy technologia w obszarze projektowania procesów technologicznych. Dzięki wprowadzonym danym związanym z cechami obrabianego przedmiotu, znajomości zasad projektowania technologicznego, a także procesów obróbki, wykorzystując oprogramowanie CAM, możliwe jest stworzenie dokumentacji technologicznej, a także wygenerowanie kodów NC, które odpowiedzialne są za sterowanie procesem obróbki skrawaniem.