Magazynowanie wodny pitnej po uzdatnianiu wymaga zastosowania odpowiedniego zbiornika. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie podziemnego modelu retencyjnego, którego posadowienie i montaż pozwala na oszczędność w zakresie zajmowanego przez niego powierzchni użytkowej. Czym dokładnie powinien się wyróżniać wysokiej jakości podziemny zbiornik retencyjny?

Wytrzymały zbiornik

Materiał do produkcji zbiornika retencyjnego umiejscowionego pod ziemią powinien być przede wszystkim odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, w tym m.in. korodowanie. Takie parametry gwarantuje chociażby zastosowanie atestowanych stali niskowęglowych, które często wykorzystywane są właśnie do produkcji wytrzymałych zbiorników retencyjnych. Podziemne zbiorniki jednokomorowe posadowione pod ziemią wykonuje się w kształcie walca. Konstrukcja musi być szczelnie zamknięta z obu stron, a dna powinny charakteryzować się niewielką wypukłością.

Tego typu podziemne zbiorniki retencyjne wysokiej jakości znaleźć można w ofercie firmy Zbiorniki Ciśnieniowe Lech Narzekała, która proponuje również kompleksowe usługi w zakresie ich posadowienia, montażu oraz późniejszej konserwacji. Zbiorniki proponowane przez sprawdzonych producentów są też odpowiednio zabezpieczane na wypadek np. wspomnianej już korozji. Stal niskowęglową pokrywa się specjalistycznymi zestawami lakierniczymi, co pozwala uniknąć pojawienia się problematycznej rdzy i pozostaje jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem.

Woda w ziemi

Zbiornik retencyjny posadowiony pod ziemią musi również posiadać specjalny właz rewizyjny. Zastosowanie szczelnej pokrywy oraz przystosowanie całej konstrukcji do umieszczenia w gruncie to niełatwe zadanie, dlatego zbiorniki tego typu warto zamawiać wyłącznie u sprawdzonego ich producenta. Podziemny zbiornik retencyjny dobrze jest także zabezpieczyć na wypadek przedostania się do jego wnętrza zanieczyszczeń. W tym celu renomowane firmy zajmujące się produkcja takich wyrobów proponują wykorzystanie drugiej, dodatkowej pokrywy.

Tak przygotowany zbiornik retencyjny doskonale sprawdza się przy magazynowaniu wody pitnej w różnym celu. Można go np. umieścić przy obiekcie jako zabezpieczenie przeciwpożarowe. Podziemny zbiornik retencyjny wymaga jednak odpowiedniego posadowienia i montażu. Osypka ziemna powinna być zrealizowana w sposób kontrolowany, co pozwoli zabezpieczyć ścianki zbiornika. Warto również pamiętać o konieczności konserwowania takich zbiorników. Kontrolę ich stanu technicznego dobrze jest przeprowadzić przynajmniej raz na pół roku, co pozwoli dokładnie zbadać ich powłokę i wyeliminować ewentualne uszkodzenia mogące doprowadzić np. do nieszczelności.