Widujemy je na co dzień, przechodząc miastem. Są elementem krajobrazu do tego stopnia, że nawet ich już nie zauważamy. Może czasem, kiedy pojawi się nowa. Ale czasem czytujemy o nich w gazetach, czasopismach, widzimy zdjęcia, gdy przy jakiejś okazji trzeba wspomnieć uwiecznioną osobę lub wydarzenie. Co to takiego? Rzeźby i pomniki. Jeśli zastanowić się nad ogromem pracy, która wchodzi w powstanie każdego z nich, to mogą budzić w nas podziw.

Jak wykonuje się brązowe odlewy?

Artyści tworzący rzeźby wykorzystują kilka różnych technik, ale w tym artykule omówimy tylko jedną z nich – wykonywanie odlewów z brązu. Odlewy ogólnie wykonywane są przede wszystkim z metali kolorowych lub żelaznych, ale do tworzenia rzeźb i posągów najczęściej wykorzystywany jest właśnie brąz. Metal, po wcześniejszym podgrzaniu i stopieniu wlewany jest do specjalnie przygotowanej formy. Następnie forma pozostawiana jest do ostygnięcia, co zarazem sprawia, że stopiony metal wraca do stanu stałego, twardego. Ten proces odbywa się w odlewni metali kolorowych, lub odlewni stali, jeśli odlew ma być wykonany z tego metalu. Jeśli rzeźba jest duża, odlewa się jej fragmenty, które następnie montuje się w jeden kształt za pomocą spawania. W tym sposobie wykonywania rzeźb najwięcej czasu zajmuje stworzenie modelu rzeczywistej wielkości, z innych materiałów, na przykład z gliny, a w przypadku większych rzeźb nawet ze styropianu oklejonego gliną. Na model nakłada się potem formę, która dostosowuje się do wszystkich załamań i kształtów w powierzchni modelu. Kiedy płynny metal pokrywa wnętrze formy niezbyt grubą warstwą, wypełnia wszystkie znajdujące się tam zagłębienia, wiernie odtwarzając kształty wyrzeźbione w modelu. Dzięki swoim właściwościom brąz jest trwały i długo zachowuje świetny wygląd

Odlewanie piaskowe i odlewanie kokilkowe

Brąz nie jest metalem występującym naturalnie w przyrodzie. Nie znajdziesz go w tablicy okresowej pierwiastków. Jest to jeden z powszechnie wykorzystywanych stopów metali. Brąz powstaje w wyniku stopienia miedzi i cyny w odpowiednich proporcjach. Jest znany od tysiącleci, wszak narzędzia i broń z brązu pierwotni ludzie wykonywali jeszcze zanim potrafili stopić żelazo. Czasem do stopu miedzi i cyny dodawany jest w niewielkiej ilości ołów, co poprawia plastyczność stopu. Brąz jest wytrzymały i mocny, ale wewnątrz formy odlewniczej zachowuje istotne szczegóły, dlatego tak często jest stosowany w odlewnictwie. Często też w kuźni i odlewni Eko Partner w Bydgoszczy wykonywane są odlewy z mosiądzu, będącego stopem miedzi i cynku. Zwykle brąz odlewa się na dwa sposoby. Odlewanie piaskowe wykonuje się w formach piaskowych, i zwykle służy do produkcji części maszyn. Odlewanie kokilkowe natomiast pozwala na wykonanie niewielkich przedmiotów i elementów, w których wymagana jest precyzja.