Formy wtryskowe to dzisiaj narzędzia do produkowania różnego rodzaju mniejszych, lub większych wyrobów z tworzywa sztucznego. Praca w trudnych warunkach termicznych, powoduje zaś, że formy te muszą być przygotowane z wysokiej jakości materiału metalowego. Ten zaś musi być idealnie obrobiony mechanicznie. Bez tego odlewy mogą nie być wykonane w precyzyjny sposób. Podkreślić bowiem należy, że w takiej metodzie szybkiego tworzenia produktów, te często nie wymagają dodatkowych działań wykańczających.

Formy wtryskowe w procesie odlewniczym

Jeśli chodzi o proces wtryskiwania tworzyw, formy wtryskowe spełniają trzy ważne funkcje. Pierwszą z nich jest umożliwienie wypełnienia płynnym tworzywem gniazd formujących i uformowanie wyrobu, który odzwierciedla kształt gniazd formujących. Kolejnym zadaniem jest bezpieczne oraz równomierne odprowadzenie ciepła od bardzo gorącego tworzywa. Zadanie końcowe to zaś umożliwienie błyskawicznego usuwania wyprasek tak, aby można było rozpocząć proces na nowo z kolejnym wyrobem. Forma wtryskowa musi być zatem zaprojektowana tak, by odpowiadać wysokiemu natężeniu pracy. Musi być wytrzymała, idealnie obrobiona, łatwa w użyciu i wydajna.

Jeśli zatem chodzi o funkcjonalność form wtryskowym, należy wiedzieć, że składają się one z gniazda formującego, układu wlewowego, układu chłodzenia, układu wypychania wypraski i wlewki, a także z napędu płyt oraz segmentów, czy z obudowy. Najpopularniejszymi rodzajami form, są zaś te zimno i gorącokanałowe.

Projektowanie form wtryskowych

Projektowanie form wtryskowych to działanie dla specjalistów tworzyw sztucznych i metaloplastyki, którzy przede wszystkim dostosują dane narzędzie, do jakości produktów, które będzie ono tworzyło. Cały proces projektowy jest zatem dość złożony i odbywa się w specjalistycznych programach, oraz w środowisku CAM/CAD. Cyfrowe modele przestrzenne, trafią bowiem w następnej kolejności na specjalne maszyny CNC.

Produkcja form wtryskowych

Cały proces produkcyjny form wtryskowych jest bardzo złożony i różnorodny. Samo wykonanie surowego modelu, odbywa się w technologii CNC, która zapewnia wysoką precyzję oraz jakość. Po niej dana forma może przejść również kilka innych procesów obróbki materiałowej, ze szlifowaniem włącznie. Istotne jest również przygotowanie odpowiednich otworów, czy odwiertów dla śrub, czy też innych połączeń. Warto zatem wiedzieć, że produkcja form wtryskowych nie jest zadaniem łatwym. To dlatego podejmują się tego tylko najlepsze przedsiębiorstwa obróbki metali. Przykładem może być firma MSM, która zajmuje się także tworzeniem form wulkanizacyjnych, tłoczników, wykrojników, matryc, czy oprzyrządowania dla przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz różnych dziedzin przemysłu tj. metalowego, budowlanego, samochodowego, górnictwa…