Projektowanie fabryki lub zakładu produkcyjnego, a także jego stworzenie to bardzo skomplikowane zadanie, które wykonywane jest etapami. Największe trudności zwykle związane są z zaprojektowaniem linii produkcyjnej, a następnie jej zbudowanie. W zależności od wielkości hali, takich linii może być kilka, a nawet kilkanaście, a każda wymaga indywidualnego podejścia. Jak zatem przebiega proces projektowania linii produkcyjnej?

Z jakich etapów składa się projektowanie linii produkcyjnej i na co trzeba zwrócić uwagę podczas samego projektowania?

Projektowanie linii produkcyjnej to wymagające zadanie, od którego zależy właściwe działanie linii produkcyjnej, a także efektywność i wydajność produkcji. Aby ta czynność została wykonana prawidłowo, konieczne jest postępowanie zgodnie z instrukcjami, które zawierają opis poszczególnych etapów wykonywania projektu. Projekty związane ze wdrożeniem ciągu produkcyjnego można podzielić na trzy fazy. Do nich zalicza się:

Aby wszystko działało odpowiednio, ważne jest przestrzeganie ściśle określonych działań. W przypadku projektowania linii produkcyjnych poszczególnymi etapami są:

  • określenie potrzeb klienta,
  • wyspecyfikowanie konkretnych wymagań dla instalacji, która jest projektowana,
  • stworzenie projektu koncepcyjnego,
  • zweryfikowanie projektu koncepcyjnego z wymaganiami klienta,
  • wykonanie projektu wykonawczego.

Ten ostatni etap projektowania linii produkcyjnej składa się z kilku części, ponieważ projekt wykonawczy musi zawierać wiele istotnych elementów. Stąd też wykonuje się wówczas projekt budowlany, elektryczny, mechaniczny, technologiczny, sanitarny i HVAC. Na samym końcu etapu projektowania wykonuje się kosztorys inwestorski. Wracając do określenia potrzeb klienta, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka aspektów. Przede wszystkim konieczne jest określenie procesów produkcyjnych, które będą wykonywane za pośrednictwem linii produkcyjnej, a także ustalenie kolejności wykonywania wszelkich czynności. Poza tym niezbędne jest stworzenie listy sprzętu produkcyjnego. Wpływ na projektowanie linii produkcyjnej ma także to, ile osób będzie przy niej pracować. Projektując linię przemysłową, określa się także zapotrzebowanie na surowce i media, a także powierzchnię produkcyjną. Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na projektowanie linii produkcyjnej są:

  • zdefiniowanie wymagań związanych z transportem zewnętrznym i wewnętrznym,
  • kontrola jakości,
  • zagospodarowanie odpadów powstałych na linii produkcyjnej.

Aby zaprojektować i stworzyć linię produkcyjną, oprócz zastosowania odpowiedniego oprogramowania komputerowego, niezbędne jest doświadczenie i wiedza specjalistów. Fachowców od tworzenia linii produkcyjnych znajdziemy m.in. w firmie Asmp z Zabierzowa w województwie małopolskim. W tym przedsiębiorstwie znajdziemy programistów, automatyków, technologów, a także montażystów i serwisantów, którzy wykonają odpowiedni projekt linii produkcyjnej, stworzą na jego podstawie linię, a także zadbają o to, by poprawnie ją uruchomiono.