Transport zwierząt powinien odbywać się w sposób, który nie powoduje u nich urazu, cierpienia oraz ich upadków. Czynności, które powinny odbywać się w sposób bezpieczny i humanitarny, są szczegółowo zawarte w przepisach Unii Europejskiej. Poznaj podstawowe informacje, przepisy prawne, a także dowiedz się jakiego czasu nie wolno przekraczać transportując inwentarz żywy.

Transport zwierząt w Europie – przepisy prawne

W Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1/2005 z 22 grudnia 2004 roku w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań Unia Europejska określa obowiązki wszystkich uczestników procesu przewozu zwierząt, do których należą przewoźnicy, organizatorzy transportu, kierowcy, opiekunowie. Prawo to ustanawia zezwolenia, precyzuje przepisy odnoszące się do długich podróży i stosowanych pojazdów oraz wzmacnia środki nadzoru.  Przewozu zwierząt kręgowych na terenie Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem przewozów komercyjnych, mogą dokonywać tylko przeszkoleni przewoźnicy, posiadający specjalne zezwolenie wydane przez właściwy organ państwa. Jeśli podróż obejmuje wyjazd za granicę, kierowca musi posiadać plan podróży uwzględniający informacje o identyfikacji zwierząt, osobach odpowiedzialnych, miejsc wyjazdu i przeznaczenia, kontrolach przeprowadzonych podczas transportu i wiele innych.

Wymogi techniczne transportu

Specjalista giełdy transportowej Animal Trans zwraca uwagę na fakt, że przewożone zwierzęta muszą odbyć przed transportem badanie i zostać przez urzędowego lekarza weterynarii zakwalifikowane jako zdrowe. Zabrania się przewożenia zwierząt ciężarnych w jej końcowej fazie i tygodniu następującym po porodzie oraz zwierząt młodo urodzonych. Podczas transportu, należy zaspokoić wymagania żywieniowe zwierząt, pojazdy powinny spełniać wszystkie wymogi bezpiecznego przewozu. Istotnym elementem jest także system wentylacyjny ostrzegający kierowcę o ewentualnej zmianie temperatur w pomieszczeniu, gdzie znajdują się zwierzęta. Zwierząt nie wolno przewozić w klatkach lub skrzyniach między osiami.

Czas transportu żywego inwentarza

Transport nie powinien przekraczać 8 godzin, jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd jest odpowiednio do tego przygotowany. Maksymalny czas transportu to 24 godziny z uwzględnieniem czasu postoju zapewniającego dostęp do wody i pożywienia. Przerwa może być zrealizowana tylko i wyłącznie na parkingach specjalnie do tego przystosowanych, spełniających odpowiednie warunki techniczne i zapewniających opiekę lekarza weterynarii.