Do odpadów budowlanych zalicza się beton, metale żelazne i nieżelazne zwane kolorowymi, szkło, gruz, ceramikę, metale zanieczyszczone, tworzywa sztuczne, a także całe konstrukcje uszkodzonych okien, drzwi, elementów drewnianych oraz ubytków rozbiórkowych. Nawet 30% wszystkich surowców recyklingowych w UE to właśnie te pochodzące z dziedziny budownictwa. Ich odzysk jest zatem bardzo ważny zarówno dla ochrony środowiska, jak i ze względów ekonomicznych.

Rodzaje odpadów budowlanych

Odpady budowlane to jak wspomniano zarówno metale, beton, cegła, jak i szkło, tworzywa sztuczne i drewno. Powstają one zaś w różnoraki sposób. Wyróżnia się odpady, które są wynikiem rozbiórek, wyburzeń i demontażu, oraz te będące produktem pobudowlanym lub poremontowym. Przy niemalże każdej inwestycji wznoszenia domu jednorodzinnego czy renowacji starego obiektu podstawiane są specjalne kontenery nawet o pojemności 7 m3, którymi wywożone są odpady budowlane. Istotne przy tym jest to, że nawet w 90% są one możliwe do odzysku. Utylizacja przestaje zatem być jedynym sposobem na skutecznie pozbywanie się odpadów.

 Co należy zrobić z odpadami budowlanymi?

Jeśli realizujemy remont lub budowę domu metodą gospodarczą – część procesów przeprowadzanych na własną rękę – należy pamiętać to tym, aby podjąć współpracę z firmą, która zajmuje się odbiorem, wywozem oraz recyklingiem odpadów budowlanych. Nieodpowiednie składowanie takich surowców może skutkować wysokimi grzywnami, dlatego pomoc profesjonalistów jest tak ważna. Wielu z nich – m.in. firma KARAT RECYKLING S.A. – współpracuje również z podmiotami gospodarczymi oraz publicznymi.

Deweloperzy mieszkaniowi, firmy zajmujące się wyburzeniami, przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego i liniowego, wszystkie te podmioty przy swoich pracach produkują duże ilości odpadów budowlanych, dlatego zawsze podejmują one stałą współpracę z przedsiębiorstwami recyklingowymi. Jest to ważne m.in. dla krajowego rynku kruszyw recyklingowych, które wykorzystuje się jako podbudowy dla dróg. Kooperacja ma na celu także odzyskiwanie miedzi, która jest cennym surowcem.

Recykling – od selekcji po przywrócenie surowca do obrotu

Recykling odpadów budowlanych przede wszystkim opiera się na bardzo złożonych procesach selekcji tak, aby odseparować od siebie gruz, beton, szkło czy metal, i aby móc w ten sposób uzyskać czysty materiał do dalszego przerobu. Dla przykładu wspomniany gruz, który przejdzie selekcję jest poddawany przemiałowi. Tak powstaje kruszywo o określonej strukturze i rozmiarach, które wykorzystywane jest do wielu prac budowlanych oraz do robót ziemnych. Dzięki niemu umacnia się skarpy czy zagęszcza się grunt.