Spawanie należy do powszechnie stosowanych usług z zakresu łączenia ze sobą wielu elementów metalowych i dotyczy ono naprawdę bardzo wielu branż. Jak wiadomo, jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w kwestiach spawalniczych jest spawarka, a wraz z nią materiały spawalnicze. Zapoznajmy się nieco z rodzajami elektrod oraz innymi materiałami spawalniczymi.

Czym jest elektroda spawalnicza?

Elektroda spawalnicza to rodzaj materiału, bez którego nie można by było połączyć ze sobą dwóch metalowych elementów. Zbudowana jest ona oczywiście z metalowego rdzenia (wolframowy lub zwykły) oraz otuliny. W zależności od metody spawania otulina ta może być tworzona na przykład z tlenku żelaza, węglanu wapnia, fluorytu czy magnezu. W zależności od miejsca i rodzaju spawanego materiału elektrody mogą mieć różne rozmiary.

Rodzaje elektrod spawalniczych

Spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów elektrod spawalniczych mamy do wyboru takie jak:

  • ·Elektrody kwaśne - Jest to rodzaj elektrody o oznaczeniu A, której otulina posiada bardzo duże ilości tlenków żelaza oraz odtleniaczy. Elektrody te charakteryzuje bardzo płaski oraz gładko wykonany spaw i można je stosować zarówno w przypadku spawania przy pomocy prądu zmiennego jak i stałego, który będzie posiadał ujemną biegunowość. W przypadku tych elektrod zazwyczaj nie wymagane jest również suszenie jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których na przykład na otulinie pojawią się białe wykwity lub spoiny stają się porowate. W takim przypadku dobrze jest osuszyć elektrodę co najmniej przez kilkadziesiąt minut.

  • Elektrody rutylowe - Są to najpopularniejsze ze względu na swoją uniwersalność elektrody o oznaczeniu R, których otulina zbudowana jest z rutylu oraz żelazomanganu i żelazokrzemu w postaci odtleniaczy. Elektrody te idealnie nadają się do spawania cienkich elementów metalowych oraz do tworzenia krótkich spawów. Są one bardzo topliwe i nie wymagają suszenia, co również wpływa na zmniejszenie czasu potrzebnego na spawanie.

  • Elektrody zasadowe - Tego typu elektrody oznaczane są przy pomocy litery B, a spawy wykonywane przy ich użyciu charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na pękanie, a wszystko to dzięki stosunkowo niskiej zawartości wodoru. Elektrody te stosuje się zwykle do spawania bardzo grubych i narażonych na spore obciążanie metalowych elementów i robi się to przy pomocy prądu stałego z dodatnią biegunowością.

  • Elektrody celulozowe - Są to bardzo wydajne, niewymagające suszenia elektrody o oznaczeniu C, które możemy stosować w bardzo zmiennych warunkach na wolnym powietrzu. Elektrody tego typu stosuje się zazwyczaj do spawania rurociągów przemysłowych przy pomocy prądu przemiennego lub prądu stałego z biegunowością dodatnią.

  • Elektrody specjalne - Są to elektrody, które możemy łączyć na przykład w sposób rutylowo-zasadowy i będą one wtedy łączyć funkcje właśnie tych dwóch rozwiązań.

Inne materiały spawalnicze

Poza samymi elektrodami mamy również możliwość spawania z użyciem specjalistycznych drutów oraz prętów, które posiadają otuliny gazowe (z gazów aktywnych oraz obojętnych). Wysokiej jakości certyfikowane materiały spawalnicze zarówno, jeśli chodzi o elektrody jak i druty kupić możemy w sklepie Tel-Gaz.