Aby praca maszyn w danym przedsiębiorstwie odbywała się płynnie i efektywnie muszą być one wyposażone w elementy dodatkowe, do których zaliczyć można różnego rodzaju filtry. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie czynnika roboczego koniecznego do odpowiedniego funkcjonowania konkretnego typu urządzenia. Na rynku znajdziemy różne typu filtrów przemysłowych. Dzięki nim możliwa jest filtracja licznych zanieczyszczeń z gazów czy cieczy. Jakie rodzaje filtrów przemysłowych używane są najczęściej?

Filtry powietrza

Przemysłowe filtry powietrza znajdują bardzo szerokie zastosowanie w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych z branży spożywczej. Takich filtrów używa się – jak sama nazwa wskazuje- do oczyszczania powietrza oraz jego sterylizacji. Przy ich pomocy można również separować konkretne gazy takie jak azot czy dwutlenek węgla, który powszechnie używany jest przez firmy zajmujące się produkcją żywności. Filtry gazowe możemy spotkać również w systemach sprężania powietrza. Sprężony gaz jest następnie wykorzystywany do obsługi różnych urządzeń oraz specjalistycznych procesów technologicznych.

Filtry cieczy

Jak informuje specjalista z firmy Sefar, która zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów filtracyjnych—filtry cieczy przeznaczone są do uzdatniania lub oczyszczania wody w rozmaitych procesach technologicznych. W tej kategorii znajdziemy cały wachlarz specjalistycznych filtrów  takie jak np. magnetyczne, których zadaniem jest wychwytywanie opiłków metali z przepływającej przez nie cieczy. Taki rodzaj filtrów bardzo często spotykany jest w zamkniętych systemach przemysłowych obiegów hydraulicznych. Pozwalają one na szybkie usunięcie z wody zanieczyszczeń i kontynuację prac produkcyjnych. Innym popularnym rodzajem filtrów cieczy są filtry wodociągowe, dzięki którym możliwe jest oczyszczanie wody z zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych i chemicznych. W ofercie dobrych producentów dostępne są też filtry oleju, które chronią silniki spalinowe przed znajdującymi się w oleju drobinami, które mogą spowodować ich uszkodzenie.

Z czego produkowane są filtry?

Do produkcji filtrów używa się różnych form takich jak sztancowane dyski, elementy plisowane , tuby czy taśmy. Nie może zabraknąć również rozmaitych rozmiarów kształtek, złączek i- przede wszystkim – wysokiej jakości tkanin, które odpowiadają za dobrą filtrację. To właśnie dzięki szerokiej gamie tkanin możliwa jest produkcja nowoczesnych systemów filtracyjnych, które cieszą się uznaniem wśród przedstawicieli różnych branż takich jak chociażby branża medyczna, farmaceutyczna czy metalowa.