Napęd maszyny ma kluczowe znaczenie dla jej efektywnej i bezawaryjnej pracy. Taką funkcję pełnią motoreduktory, które bardzo często zastępują rozproszony system napędowy w aplikacjach. Ich zintegrowana budowa umożliwia zastosowanie w wielu różnorodnych urządzeniach, jak również dziedzinach przemysłu. Najwyższej jakości komponenty są odpowiednio oznaczane na maszynach w nie wyposażonych.

Motoreduktor – charakterystyka

To urządzenia, które stanowią alternatywę dla konwencjonalnych układów napędowych. Kompaktowa budowa skutecznie zastępuje duże gabarytowo konstrukcje składające się z silnika, przekładni oraz sprzęgieł. W motoreduktorze wszystkie te elementy znajdują się w jednej obudowie lub połączonych ze sobą na stałe segmentach. Jego zadania skupiają się na redukcji obrotów, zwiększeniu momentu obrotowego oraz przeniesieniu napędu. Istotną część urządzenia stanowią także elementy zabezpieczające, które np. zapobiegają wyciekom olejów  oraz wykonania specjalne do stref ATEX które chronią je przed samozapłonem lub wybuchem. To sprawia, że mogą być z powodzeniem stosowane na przykład w przemyśle górniczym bądź petrochemicznym. Są także bardzo często montowane jako napędy do podajników paliwa w domowych kotłach grzewczych.

Rodzaje motoreduktorów

Podział tego rodzaju urządzeń jest dokonywany na podstawie typu przekładni, która znajduje się w ostatnim stopniu przełożenia. Najczęściej wykorzystuje się motoreduktory ślimakowe ze względu na zdolność dużej redukcji z zachowaniem niewielkiej mocy. Niezwykle prosta konstrukcja umożliwia montaż w dowolnej, wymaganej do parametrów danej maszyny pozycji. Ogromną zaletę stanowi fakt samoczynnego hamowania w sytuacjach skrajnych – awaryjnych. Najczęściej wynikają one z niedostatecznego smarowania poszczególnych podzespołów i wzrostu tarcia. Równie dużą popularnością cieszą się motoreduktory walcowe oraz walcowo-stożkowe. Te z kolei montuje się w aplikacjach, niewymagających sporej redukcji lub w przypadku konieczności nierównoległego przeniesienia mocy. Ich sprawność szacuje się aż na poziomie 97%, a dodatkowy atut to szczelność oraz długotrwała niezawodność.

Wybór motoreduktora

Renomowani producenci, tacy jak na przykład niemiecka firma Nord Drivesystems, oferują sprzęt najwyższej jakości, którego zaletą jest przede wszystkim długa i bezawaryjna żywotność. To ważny parametr z punktu widzenia ekonomiczności, a konkretniej obniżenia kosztów związanych z serwisowaniem. Podobnie jak zakup całego pakietu komponentów oraz modułów z jednego źródła. Bardzo często urządzenia wyposażone w dobrego typu napędy mają odpowiednie oznaczenia, co może być czynnikiem decydującym podczas zakupu. Niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy ma również niski poziom emitowanego przez motoreduktor hałasu. To właśnie cecha, która wyróżnia nowoczesny sprzęt napędowy cenionych marek.