Surowce wtórne dla niektórych mogą być uznawane jako śmieci. Takie myślenie jest błędne, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest ponowne przetworzenie ich i wyprodukowanie z tych surowców nowych przedmiotów. Zatem nie każda rzecz, która jest zepsuta lub zużyta nie nadaje się do niczego. Czym dokładnie są surowce wtórne oraz czym jakie są zalety recyklingu?

Surowce wtórne i ich rodzaje

O zużytych produktach wszelkiego rodzaju mówi się surowce wtórne. Jednakże tym mianem określa się również odpady poprodukcyjne, które możliwe są do ponownego wykorzystania w procesie recyklingu, czyli przetwarzania. Jeżeli mowa o recyklingu, to bardzo ważny jest fakt, że efektem przetwarzania surowców wtórnych nie muszą być te same przedmioty co wcześniej zostały z tych surowców wykonane. Przykładem może być aluminium. Podczas jednego procesu recyklingu surowiec ten może być wykorzystany do produkcji puszki, zaś po jej zużyciu, ten sam surowiec może być przetopiony, tworząc wiele innych przedmiotów.

Surowce wtórne obejmują wiele typów tworzyw będących odpadami, w związku z tym dokonuje się ich grupowania. Obecnie wyróżnia się cztery główne kategorie, do których przypisuje się surowce wtórne. Tymi kategoriami są:

      ·        metale,

      ·        makulatura,

      ·        szkło,

      ·        tworzywa sztuczne.

Powinniśmy zapamiętać to, że zużyte przedmioty, które my uznajemy za bezużyteczne, dla innych mogą mieć wielką wartość. Jeśli wykorzystamy np. różnego rodzaju opakowania, które uległy zniszczeniu, nie powinniśmy ich wyrzucać tylko oddać do ponownego przetworzenia. W dzisiejszych czasach dość łatwo znaleźć jest odpowiednie punkty, dla których zbieranie surowców wtórnych jest priorytetem. Jednym z nich jest Kor-Mar Transport, który oferuje skup surowców wtórnych, a także ich sprzedaż.

Recykling surowców wtórnych

W recyklingu metali największa wartość mają oczywiście kolorowe metale takie, jak aluminium, miedź, stal, czy cynk. Cały proces ich przetwarzania może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie wykonuje się wstępną selekcję metali, usuwa się z nich nadruki i kolory. Następnie surowce są przetapiane i wykonuje się z nich odlewy w specjalnych formach. Recykling kolorowych metali wpływa pozytywnie na środowisko, ponieważ zmniejsza ilość odpadów oraz ogranicza zużycie złóż metali.

Recykling obejmuje także makulaturę. Wiadomo, że papier produkowany jest z celulozy, a jej źródłem są drzewa. Produkcja jednej tony tego surowca wymaga ścięcia kilkunastu dużych drzew. To właśnie pokazuje jak ważne jest przetworzenie makulatury, czyli zużytego papieru. Produkowanie papieru z odzysku wpływa na ochronę środowiska, jest tańszym rozwiązaniem oraz nie wymaga użycia zaawansowanej technologii. Z papieru powstałego w wyniku recyklingu można uzyskać gazety, opakowania, jednorazowe kubki, a nawet odzież.

Proces recyklingu możliwy jest także w przypadku innych surowców, czyli szkła i tworzyw sztucznych. Ich odzysk również przyczynia się do ograniczenia zaśmiecania środowiska.