Zasilanie w prąd elektryczny ze stacji transformatorowej, lub wprost z napowietrznej sieci elektrycznej jest istotnym elementem wykończenia budynku. Rodzaj stosowanej rozdzielnicy elektrycznej i innych urządzeń niezbędnych do doprowadzenia zasilania, zależny jest od wysokości zapotrzebowania na prąd. Gospodarstwa domowe uzależnione są od energii elektrycznej, a mnogość wykorzystywanego sprzętu z każdym rokiem rośnie.

Dobrze, że inwestujemy pieniądze w urządzenia najlepszych klas energetycznych, ale ich ilość może być powodem początku problemów z zasilaniem. Z tego też powodu konieczne jest zamontowanie jakościowo wykonanych rozdzielnic, które spełnią swoje najważniejsze zadanie, czyli pozwolą nam na zużycie takiego zapotrzebowania, jakie jest nam rzeczywiście niezbędne, plus dadzą odrobinę zapasu w razie takowej konieczności.

Konstrukcja rozdzielnic

Rozdzielnice zbudowane są z przyłącza, złącza, części głównej i wewnętrznych linii zasilających. Mogą być podłączone kablowo lub napowietrznie, w zależności od rodzaju budynku i istnienia w danym miejscu stacji transformatorowych. Podłączenie przyłącza do dostępnej sieci elektrycznej wymaga od nas podpisania umowy z działającym na danym terenie dostawcą energii. Rachunki za prąd mogą się różnić w zależności od jego wyboru, dlatego warto dowiedzieć się, jakie mamy alternatywy w takowym wyborze. Niezależnie czy skorzystamy z popularnych obecnie umów na smart dom, czy wybierzemy innego dostawcę, założenie pozostałej części rozdzielnicy jest niezbędne, byśmy w ogóle mogli myśleć o jakiejkolwiek energii elektrycznej.

Złącza stanowią połączenie domu z energią poprowadzona przyłączem. To możliwe do wglądu, instalowane na zewnątrz budynku urządzenia zasilania, które mogą prowadzić prąd elektryczny do domu, jak i z racji niezapłaconych rachunków zostać w łatwy sposób odłączone. Ważne jest, by stawiać je we wnękach osłoniętych od warunków atmosferycznych, czy w izolowanych skrzynkach, dla których warunki pogodowe nie będą straszne.

Główna rozdzielnica montowana jest w pobliżu złącza. Ta część rozdzielnicy stawiana jest zawsze wtedy, gdy w budynku poprowadzona jest więcej niż jedna linia zasilania. To ona odpowiada za wyłączanie energii w przypadku powstania zwarcia. Jak informują specjaliści z firmy Jakmet Sp. z o.o. spółka komandytowa, to ona ostatecznie rozprowadza prąd po całym domu, wszędzie tam, gdzie jest on niezbędny. Tam, gdzie będzie wykorzystywany.

Tak prezentuje się prawidłowy montaż rozdzielnic. A co je od siebie różni?

Funkcje i zasady konstrukcji rozdzielnic

Różnorodność rozdzielnic pozwala je klasyfikować w zależności od pełnionej przez nie funkcji lub w zależności od zasad ich konstrukcji. Wśród tych pierwszych wymienimy te główne, administracyjne, piętrowe, rozdzielnice mieszkaniowe, sterownicze i pomiarowe. To temat dla długich i wyczerpujących rozważań, na który tutaj nie możemy sobie pozwolić.

Ten drugi podział uwypukla sposób konstrukcji danej rozdzielnicy. Wśród nich wymienimy tablicowe, skrzynkowe i szafowe. Wśród najpopularniejszych, montowanych w blokach mieszkalnych i domach jednorodzinnych, wymienimy rozdzielnice tablicowe. Te, w których znajdziemy najbardziej potrzebne narzędzia pracy dla każdego elektryka zajmującego się danym budynkiem. Tutaj są i liczniki, i różnego typu wyłączniki, i bezpieczniki itd. Tutaj zajrzymy najpierw, gdy coś przestanie działać, gdy w danej części budynku zabraknie zasilania, lub gdy trzeba będzie błyskawicznie odłączyć je z powodu zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców. Tutaj dostęp ma także gospodarz, który przecież jako pierwszy powinien znaleźć się na miejscu zdarzenia.

Budowa i rodzaje rozdzielnic pozwalają na doprowadzenie prądu wieloma liniami wewnętrznymi do każdego miejsca w gospodarstwie domowym. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy korzystać z prądu elektrycznego. Tam, gdzie zasilanie jest niezbędne do pracy, zabawy, wypoczynku, relaksu i wszystkiego, co tylko sobie jeszcze wymyślimy.