Wszystkie gałęzie przemysłu mają jedna wspólną cechę, jaką jest konieczność przystosowania obiektu do prowadzonej działalności. Oznacza to, że planując budowę zakładu przemysłowego, musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów. Sam projekt skupiony też być powinien na stworzeniu optymalnych warunków dla procesów produkcyjnych. Z jakich technologii korzysta nowoczesne budownictwo przemysłowe?

Konstrukcje stalowe w przemyśle

Budownictwo przemysłowe jest sferą, gdzie konstrukcje stalowe znajdują szerokie zastosowanie. Trwałość obiektów wykonanych przy ich użyciu to główna zaleta, która na gruncie rozmaitych gałęzi przemysłu jest szczególnie atrakcyjna. Wynika ona z właściwości stali, czyli wytrzymałości oraz odporności na czynniki zewnętrzne.

To niezwykle wszechstronne rozwiązanie – konstrukcje stalowe mogą stanowić podstawę budowy hali produkcyjnej, magazynowej, chłodni czy garażu. Pozwala tworzyć zarówno obiekty o rozległej powierzchni, jak i te mniejsze.

Użycie prefabrykatów zapewnia natomiast szybki i łatwy montaż. Ponadto konstrukcja może być łatwo modyfikowana poprzez ponowną aranżację poszczególnych elementów lub dodanie nowych. Stwarza to możliwości rozwoju zakładu w miarę wzrostu zapotrzebowania czy w odpowiedzi na zwiększenie skali działalności. Rozbudowa konstrukcji stalowej jest w takim przypadku o wiele prostsza i bardziej opłacalna niż inwestycja z zakresu tradycyjnego budownictwa. Sama konstrukcja może być też zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce.

 Wykończenie obiektów przemysłowych

Materiały wykorzystane we wnętrzu obiektów przemysłowych mają decydujący wpływ na funkcjonalność tych budynków. Ważne jest tu, aby maksymalnie zwiększyć wydajność, a to oznacza zastosowanie takich rozwiązań, które usprawnia również przemieszczanie się po terenie zakładu. Kluczowa jest tu zatem kwestia podłoża. W obiektach przemysłowych doskonale sprawdzają się posadzki żywiczne, które przeznaczone są do pomieszczeń o wysokich obciążeniach mechanicznych, chemicznych oraz termicznych. Do zalet tego rozwiązania należą między innymi gładka, bezspoinowa i antypoślizgowa powierzchnia, wysoka twardość, trwałość, a ponadto też łatwość w czyszczeniu.

Firmy zajmujące się wykonaniem posadzek przemysłowych, takie jak EPOX-BIS, oferują zakładom różne ich rodzaje:

  • posadzkę epoksydowo-kwarcową;
  • posadzkę antypoślizgową epoksydowo-kwarcową;
  • posadzkę samopoziomującą z żywic epoksydowych i poliuretanowych;
  • posadzkę cienkopowłokową na bazie żywic epoksydowych wodnorozcieńczalnych i poliuretanowych.

Równie duże znaczenie co wykorzystanie odpowiednich materiałów do budowy obiektów przemysłowych, ma sam ich projekt. Przestrzeń zakładów produkcyjnych powinna być zagospodarowana w sposób optymalny, by i pod tym względem zwiększyć wydajność obiektu. Tu znaczącą rolę odgrywa dobór bram przemysłowych oraz drzwi, w których zakresie  powszechnie już stosuje się napęd oraz sterowanie za pomocą automatyki.