Szlifowanie lub polerowanie powierzchni metalowych to proces stosowany w wielu dziedzinach naszego życia, zaś jego celem jest najczęściej oczyszczenie elementów metalowych z zanieczyszczeń, np. rdzy lub przygotowanie ich powierzchni do malowania, bądź też innych działań renowacyjnych. Aby jednak prace szlifierskie lub polerskie przebiegały w sposób prawidłowy, bez obawy o zniszczenie oczyszczanego elementu, muszą być zastosowane odpowiednie do tego narzędzia i materiały.

Polerowanie a szlifowanie metalu – podobieństwa i różnice

Metale to materiały o wielu obliczach, których właściwości sprawiają, że różnego rodzaju konstrukcje, elementy, bądź też przedmioty wykonane z tych materiałów, towarzyszą nam na co dzień. Oczywiście najpopularniejszym metalem wykorzystywanym w wielu branżach jest niewątpliwie stal (stop żelaza z węglem). Nie należy jednak zapominać o metalach nieżelaznych i ich stopach, do których zaliczyć należy przede wszystkim stopy miedzi, aluminium oraz magnezu i cynku, wykorzystywane w praktyce przemysłowej i rzemieślniczej, które bardzo często poddawane są obróbce ściernej i polerskiej, dzięki czemu obrabiane powierzchnie uzyskują wymagany wygląd i gładkość. Warto przy tym pamiętać, że pojęcia szlifowania i polerowania nie są ze sobą tożsame, a co za tym idzie:

  • szlifowanie metali – stanowi najczęściej wykańczającą obróbkę powierzchni, polegającą na usuwaniu cienkiej warstwy metalu, zaś jej celem zazwyczaj jest nadanie odpowiedniego kształtu, dokładności wymiarowej oraz chropowatości powierzchni,
    a także przygotowanie obrabianych elementów pod lakierowanie, malowanie lub polerowanie,
  • polerowanie metali – czyli obróbka wykańczająca, która ma na celu uzyskanie odpowiedniej gładkości oraz połysku polerowanego elementu.

Odpowiednie narzędzia to podstawa

Prace szlifierskie i polerskie wykonywane w profesjonalnych firmach szlifierskich, takich jak Usługi szlifiersko - polerskie, charakteryzują się wysoką jakością wykonania, co wynika przede wszystkim z doświadczenia i umiejętności specjalistów, ale także z przeprowadzenia tego typu prac przy użyciu odpowiednio dobranych narzędzi i materiałów, których wybór powinien być uzależniony od rodzaju obrabianej powierzchni. Warto zatem pamiętać, że do podstawowych narzędzi i materiałów szlifierskich oraz polerskich zaliczyć należy:

  • szlifierki – w zależności od zakresu prac mogą to być szlifierki kątowe, choć dużo większą dokładność przy wygładzaniu powierzchni zapewniają szlifierki taśmowe lub oscylacyjne,
  • narzędzia ręczne – takie jak pilniki i osełki ścierne, druty i taśmy z warstwą ścierną,
  • pasy bezkońcowe i papiery ścierne - które zaliczają się do wyrobów ściernych nasypowych. Umożliwiają one szlifowanie, polerowanie oraz czyszczenie różnego rodzaju powierzchni, w tym także metalu. Istotne jest jednak dopasowanie konkretnego rodzaju pasów i papierów do charakteru powierzchni oraz zakresu wykonywanych prac, 
  • tarcze szlifierskie (tzw. ściernice) - najczęściej wykonywane są z korundu, węglika,
    a niekiedy mogą to być tarcze diamentowe. Szlifowanie metalu może być wykonane również przy użyciu tarcz listkowych (z elementami płótna ściernego na obwodzie) lub ściernic fibrowych,
  • pasty polerskie – nakładane ręcznie lub przy pomocy specjalnych tarcz
    (np. bawełnianych). Produkty tego typu można podzielić na pasty do polerowania wstępnego oraz pasty do tzw. wybłyszczania. Pasty polerskie mogą mieć postać stałą lub ciekłą.
Szlifowanie i polerowanie metali to działania o szerokim spektrum zastosowań, przy czym należy pamiętać, że aby proces ten przyniósł oczekiwany efekt powinien być wykonany przez fachowców, przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów i narzędzi, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia obrabianej powierzchni.