Taśmy przenośnikowe są szeroko wykorzystywane między innymi w różnego typu obiektach produkcyjnych, kopalniach, halach, zakładach czy sklepach. Trudno sobie wyobrazić masową produkcję bez nich. To niemi świadkowie rewolucji w naszym życiu. Do czego służą dokładnie, jak się je wykorzystuje, co im zawdzięczamy i jak się je naprawia? Zapraszam do lektury.

Są niemal niezauważalne i występują wszędzie, szczególnie zaś tam, gdzie przeciętny Kowalski nie zagląda. To niestrudzeni pracownicy, przenoszący ciężkie ładunki na duże odległości. Służą do transportu wewnętrznego. Znajdziesz je w większych sklepach, na lotniskach, w galeriach handlowych. W trakcie rewolucji przemysłowej pozwoliły odciążyć człowieka w znaczący sposób – nie musi on już dźwigać ciężarów i narażać swojego zdrowia. Dzięki nim produkcja i nasze życie stały się o niebo prostsze. Przyczyniły się także do mniejszej produkcji odpadów- w przypadku transportu tych samych ładunków przez człowieka używane były specjalne worki, które były nietrwałe i miały stosunkowo małą pojemność.

Jakie właściwości i zalety mają taśmy transportowe?

Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe i trwałe. Znacznie zwiększają tempo pracy i regulują ją. Taśmy są montowane na specjalnych bębnach, a ich końce zgrzewane ze sobą. Ruch bębnów powoduje, że taśmy cały czas się przesuwają. Są różne rodzaje taśm, w zależności od właściwości i miejsca, w którym miałyby pracować – wodoodporne, olejoodporne, trudno zapalne, odporne na ogień, ultralekkie i energooszczędne. Ich wspólną zaletą jest trwałość i odporność. Są wykonane z certyfikowanych materiałów. Jednak czasem potrzebny jest ich serwis, wykonywany przez specjalistyczną firmę. Jedną z takich firm jest Autoryzowany Serwis Połączeń Taśm Transportujących Jarosław Dobrowolski.

Co się może zepsuć w taśmie i na czym polega serwis?

Po pierwsze taśmy wymagają regularnych przeglądów. Najczęściej są używane bardzo dużo i bardzo intensywnie. Szczególnie ich obrzeża są narażone na otarcia i uszkodzenia. Ciężkie towary stawiane na taśmach tworzą mikrouszkodzenia, które zaniedbane mogą doprowadzić do poważniejszych usterek. Serwis najczęściej polega na pracach wulkanizacyjnych – pęknięcia i uszkodzenia na taśmie zalepia się, a obrzeża doprowadza do pierwotnego stanu, regeneruje i zabezpiecza dodatkowo, aby zwiększyć ich trwałość.

Taśmy można także poddać procesom czyszczenia i osuszania, dzięki czemu usunie się chemiczne zanieczyszczenia i zwiększy ich trwałość i wytrzymałość, szczególnie na chemiczne uszkodzenia. Firmy, które zajmują się serwisem taśm transportujących, najczęściej dokonują także montażu i demontażu elementów, niczym nie musisz się przejmować.

Łączenie taśm i usprawnienia

Łączenie taśm przenośnikowych może przebiegać na kilka sposobów. W zależności od potrzeb i możliwości mechanicznych wykonuje się łączenie na zimno lub łączenie na gorąco. Można tez zamontować taśmy, przy użyciu złącz mechanicznych. Poza serwisem specjalistyczne firmy oferują także wygodne usprawnienia, które dodatkowo ułatwią i przyspieszą pracę, jak montaż profili i falban, gumowanie bębnów, wykonanie dodatkowych uszczelnień.