Azbest jeszcze kilkanaście lat temu stanowił materiał budulcowy płyt dachowych i elewacyjnych, a także wielu innych konstrukcji budowlanych. Niestety jest to surowiec, który nie ulega biodegradacji. Szkodliwy jest przy tym zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. Jego mikrowłókna przypominają małe igiełki, które przy wdychaniu wbijają się w płuca. Niestety może prowadzić to do nowotworów. To między innymi dlatego obecnie prawo wymaga usuwanie azbestu z dachów domów jednorodzinnych czy obiektów gospodarczych.

Kto zajmuje się usuwaniem azbestu?

Usuwanie azbestu na własną rękę i przetrzymywanie go w składach czy piwnicach uznawane jest za niezgodne z prawem. Odpowiednim zbieraniem, transportem oraz utylizacją tego typu materiałów zajmować się zatem mogą tylko certyfikowane firmy. Mowa o pracowniach recyklingowych, które zatrudniają pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Przedsiębiorstwa takie muszą zatem posiadać zezwolenia.

Firmy te zobowiązane są również do posiadania specjalistycznych sprzętów, środków bezpieczeństwa, a także dobrej technologii transportowej. Tym cechuje się firma RECYKLER, która zajmuje się także skupem odpadów z tworzyw sztucznych: nakrętek HDPE, rur PCV i rur PE.

Jak wygląda usuwanie azbestu na przykładzie dachu?

Najczęściej azbest usuwany jest z dachów domów jednorodzinnych, a także z obiektów gospodarczych. Prace demontażowe najczęściej rozpoczynają się od dokładnej analizy technicznej obiektu, a niekiedy nawet od pomiaru skażenia powietrza! Po niezbędnych ekspertyzach i stworzeniu projektu pracy dochodzi do właściwego demontażu, który musi być przeprowadzany na mokro. Pracownicy w kombinezonach ochronnych przy pomocy narzędzi dekarskich usuwają systemy mocowania płyt azbestowych, by w następnym kroki układać je na paletach.

Azbest w kolejnych etapach jest specjalnie foliowany. Istotne jest zabezpieczenie materiału trującego na czas transportu, do czego wykorzystywane są także taśmy. Całość oznakowana jest nalepkami informującymi, iż przewożonym surowcem jest właśnie produkt ze skały azbestowej. Wszystkie odpady szczątkowe są przy tym pakowane do nieprzepuszczalnych worów i razem z płytami wędrują do przedsiębiorstw zajmujących się unieszkodliwianiem toksyn oraz profesjonalną utylizacją.

Dlaczego nie można samodzielnie usuwać azbestu?

Samodzielne usuwanie azbestu nie jest możliwe ze względu na nasze bezpieczeństwo. Nawet czynność wyrywania mchu i innych porostów z dachu eternitowego może narazić nas na znaczne niebezpieczeństwo. Samodzielne usuwanie azbestów z dachu kiedyś wyglądało w następujący sposób: demontowanie płyt, a następnie ich kruszenie młotami i przetrzymywanie materiału na powietrzu. Takie działanie jest jednak najgorsze. Dlaczego?

W takiej sytuacji w powietrzu krążą bowiem duże ilości wspomnianych mikrowłókien, które szkodzą nam, zwierzętom, a także środowisku. Przedostają się one m.in. do wód gruntowych podczas opadów. Warto zatem wiedzieć, że wyroby zawierające azbest muszą całkowicie zniknąć do 2032 r., co stanowi Rozporządzenie Ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 października 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 192, poz. 1876).