We współczesnym świecie jestem coraz bardziej otoczeni urządzeniami elektronicznymi, które stają się niebezpieczne w momencie, gdy są już niezdatne do użytku. Ważna jest odpowiednia segregacja nie tylko samego sprzętu, ale również elementów zasilających – baterii i akumulatorów. Świadoma gospodarowanie takimi odpadami zapewnia bezpieczeństwo środowiska, a ponadto odpowiednia obróbka pozwala odzyskać wiele przydatnych surowców.

Niebezpieczne odpady

Na wszystkich bateriach oraz akumulatora, niezależnie od ich rodzaju można dostrzec znak przekreślonego pojemnika na śmieci. To właśnie symbol informujący o tym, że tego rodzaju odpady nie mogą być wyrzucane do zwykłych śmietników ze względu na niebezpieczne substancje, znajdujące się w ich wnętrzu. Pozostawione na wysypiskach śmieci i narażone na działanie czynników atmosferycznych, podczas rozkładu wydzielają je, a w ten sposób trujące związki z łatwością przedostają się do środowiska naturalnego, stanowią zagrożenie dla ludzi, zwierząt oraz innych organizmów żywych. Ponadto mogą być przyczyną skażenia wód gruntowych. Wszystko za sprawą pierwiastków, które są zawarte w bateriach i akumulatorach, zwłaszcza ołowiu, rtęci, kadmu, litu oraz niklu. W związku z tym tego rodzaju elementy zasilające urządzenia oraz maszyny są traktowane jako odpady problemowe.

Segregacja akumulatorów i baterii

Z powyżej charakterystyki zagrożenia, jaką stanowią dla środowiska te zużyte przedmioty, można wywnioskować, że podlegają one szczególnym zasadom segregacji. Wiele stosowanych w użytku codziennym niewielkich baterii można wyrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników, które znajdują się w wielu często odwiedzanych dyskontach spożywczych, ale również drogeriach czy sklepach z elektroniką. Przyjmowaniem ich zajmują się również miejscowe Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W przypadku przedsiębiorstw, które dysponują dużymi ilościami zużytych akumulatorów i baterii, mających często także o wiele większe gabaryty, warto zwrócić się do takich firm jak między innymi Skup Złomu Młodzieszyn, który oferuje odbiór materiałów wraz z ich załadunkiem oraz transportem. Tak zorganizowana gospodarka odpadami problemowymi przebiega w sposób kontrolowany, a co za tym idzie w pełni bezpieczny.

Przyjazny recykling

Przyjęte akumulatory i baterie są w pierwszej kolejności poddawane sortowaniu na ich poszczególne rodzaje. Dzięki temu można dobrać odpowiednią metodę odzysku surowców wtórnych. Pierwszym etapem recyklingu materiałów jest ich mechaniczna obróbka, a dopiero następnie można zastosować procesy pirometalurgiczne lub hydrometalurgiczne. Pierwsze polegają na wytopieniu metali w piecach, w wyniku czego odzyskuje się między innymi ołów, kadm oraz cynk, a w dalsze obróbce również żelazo, nikiel, mangan, chrom. Z kolei drugie z wymienionych to ługowanie frakcji powstałych przy mechanicznej obróbce i wykorzystanie reakcji fizykochemicznych do uzyskania półproduktów. Utylizacja akumulatorów oraz baterii pozwala również na całkowite unieszkodliwienie trujących związków. W wyniku recyklingu otrzymuje się wiele substancji, które mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych elementów zasilających, tworzyw sztucznych, ale również w przemyśle szklarskim, papierniczym czy chemicznym.