Wiele nowoczesnych maszyn budowlanych takich jak np. koparki czy wtryskarki, działają w oparciu o układy hydrauliczne, których najważniejszy element stanowi pompa. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej na energię ciśnienia cieczy. Pompa hydrauliczna reguluje ciśnienie oleju w układzie, dzięki czemu możliwa jest praca wybranych podzespołów urządzenia. Niestety zdarza się, że ciśnienie w pompie spada lub obserwujemy wyciek oleju. W takiej sytuacji oddać pompę hydrauliczną do naprawy. Jak wygląda jej regeneracja?

Podział pomp hydraulicznych ze względu na konstrukcję

Zanim powiemy, jak wygląda regeneracja pomp hydraulicznych, warto zapoznać się z rodzajami urządzeń, które dostępne są na rynku. Zastosowanie konkretnego typu tegoż elementu uzależnione jest od wymagań konstrukcyjnych danej maszyny. Najpopularniejsze są pompy hydrauliczne zębate oraz tłoczkowe, które dodatkowo dzielą się na osiowe i promieniowe. Nieco rzadziej konstruktorzy korzystają z pomp hydraulicznych łopatkowych i śrubowych, które cechują się delikatniejszą konstrukcją. Pompy hydrauliczne mogą pracować  w układzie zamkniętym bądź otwartym.

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Zakup nowej pompy hydraulicznej wiąże się z dużym wydatkiem. Konstrukcja tych urządzeń umożliwia jednak sprawną regenerację, po której pompa hydrauliczna wróci do całkowitej sprawności. Naprawą tych urządzeń zajmują się firmy specjalizujące się w hydraulice siłowej. Jedną z nich jest Mechanix MD. Jak informują tamtejsi specjaliści – zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania naprawcze, następuje dokładna diagnostyka pompy hydraulicznej. Czynność ta może być zrealizowana w miejscu pracy urządzenia, natomiast lepiej jest oddać pompę hydrauliczną do profesjonalnego warsztatu, gdzie ekspert na stanowisku diagnostycznym oceni jej stan techniczny.

Następnie pompa hydrauliczna jest demontowana, a jej poszczególne element konstrukcyjne poddawane są weryfikacji. Specjalista określa stopień zużycia poszczególnych podzespołów. Na tym etapie zapada też decyzja, które z nich należy wymienić na nowe, a które uda się zregenerować. Mając do dyspozycji niezbędne elementy, specjalista ponownie składa pompę hydrauliczną w jedną całość oraz testuje jej działanie. Jeżeli wszystko jest w porządku, urządzenie może zostać ponownie zamontowane w maszynie. Aby nie dopuścić do uszkodzeń pompy hydraulicznej, należy wykonywać regularne przeglądy techniczne tego urządzenia. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, gdy odmówi nam ono posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie – w ferworze pracy.