Ręczne narzędzia warsztatowe przydatne są zawsze. Wykorzystywane są one nie tylko w profesjonalnych warsztatach, lecz również przez amatorów majsterkowania. Bez nich trudno byłoby wykonać wiele czynności, które wydają się dość proste, jak np. wkręcenie śrubek lub przybicie czegoś. Jednak po pewnym czasie użytkowania narzędzi mogą one się psuć. Żeby tego uniknąć, ważne jest odpowiednia pielęgnacja narzędzi. Jak zatem należy dbać o ręczne narzędzia?

Odpowiednie przechowywanie to podstawa

Wszystkie ręczne narzędzia wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi te można ograniczyć poprzez przechowywanie narzędzi i akcesoriów we właściwy sposób. Przede wszystkim miejsce, w którym przechowujemy narzędzia ręczne musi być suche. Wilgotne pomieszczenia negatywnie wpływają nie tylko na drewniane elementy, lecz również na metalowe. Mało tego narzędzia warto przechowywać w szafkach. To sprawi, że nie dotrze do nich wilgoć, a po drugie łatwiej je znajdziemy, gdy będziemy ich potrzebowali. Dobrym pomysłem jest trzymanie narzędzi zamkniętych w skrzynkach narzędziowych. W ten sposób ograniczymy ich wzajemne uszkadzanie się, a także sprawimy, że nie będą się tępić. Dodatkowo narzędzia narażone na tępienie się warto przechowywać w nakładkach ochronnych, które zakłada się na część roboczą, np. na ostrze.

Regularne usuwanie zanieczyszczeń

Oprócz odpowiedniego przechowywania wpływ na użyteczność i żywotność ręcznych narzędzi ma usuwanie z nich zanieczyszczeń. Po użytkowaniu rozmaitych przyrządów te zazwyczaj są brudne lub mogą być pokryte różnymi substancjami. Pozostawienie ich w takim stanie powoduje rozpoczęcie gnicia ich elementów lub wdanie się rdzy, co znacznie ograniczy ich sprawność.

Wszelkich zanieczyszczeń można pozbyć się przy użyciu myjki ciśnieniowej lub szmatki. W ten sposób usuniemy ziemię i inne brudy. Jeśli narzędzie jest brudne od żywicy, warto zastosować rozpuszczalniki. Po umyciu narzędzia należy je wytrzeć lub osuszyć, aby nie były mokre. W ten sposób powinniśmy dbać m.in. o młotki. Pozostawienie ich mokrych może doprowadzić do powstania rdzy.

Narzędzia takie jak pilniki, które znajdziemy w ofercie firmy Blumenbecker Sp. z o.o. Handel i serwis narzędzi, powinny być czyszczone za pomocą drucianej szczotki. Wykonywanie nią ruchów równoległych do układu zębów sprawi, że pozbędziemy się resztek wiórów. W tym celu można także wykorzystać metalowy szpikulec. Jednak musi być on zrobiony z miękkiego metalu, by nie uszkodził urządzenia.

Jak zabezpieczyć narzędzia przed rdzą?

Niebezpieczną substancją dla narzędzi ręcznych jest woda. Ma ona szkodliwe działanie na klucze warsztatowe, młotki, czy też siekiery. Pozostawienie wilgotnych narzędzi na dłuższy czas może skutkować pojawieniem się korozji, co obniża ich sprawność i jakość. Podobnie sytuacja wygląda z sekatorami i nożycami, które narażone są na wilgoć podczas wykorzystywania ich w pracy. Dobrą ochronę przed rdzą zapewnia naoliwienie narzędzi. W tym celu używa się oleju do maszyn lub łańcuchów rowerowych.

Jeśli chcemy usunąć ślady korozji z wierteł i innych metalowych elementów najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie środków antykorozyjnych. Usuwają one zanieczyszczenia oraz pokrywają przyrząd warstwą chroniącą. Takie specyfiki często są dostępne w aerozolu, co umożliwia docieranie ich do trudno dostępnych miejsc.

Ręczne narzędzia są przydatne w wielu sytuacjach, np. podczas drobnych remontów, dlatego powinnyśmy o nie regularnie dbać. Tylko to może zapewnić im długotrwałą żywotność.