W ostatnim czasie wzrasta tendencja do wykorzystywania naturalnych opakowań wielokrotnego użytku. Można zaobserwować szerokie zastosowanie juty w wielu dziedzinach codziennego życia. To właśnie elementy wyprodukowane z tego materiału charakteryzują się nowoczesnym wyglądem oraz uniwersalnym zastosowaniem. Obecnie woreczki jutowe można zakupić w wielu sklepach z domowymi ozdobami oraz gadżetami, a także ogrodniczych sieciówkach.

Czym właściwie jest juta?

Mimo iż ten materiał wykorzystuje się już od wielu lat, to niektórzy nadal nie wiedzą jakie charakterystyczne cechy on posiada. Juta to nic innego jak jednoroczna roślina egzotyczna, która osiąga nawet 3 metry wysokości. Specjaliści z firmy Adamex Miłoszewska Ewa informują, że ta roślina występuje również w jadalnej odmianie. Juta wymaga uprawiania w wilgotnym oraz gorącym klimacie. Materiał jutowy pozyskuje się z roślin hodowanych głównie w Chinach oraz Pakistanie. Tkanina wyprodukowana z tej rośliny charakteryzuje się ciekawym i płóciennym splotem, a do tego złotym odcieniem szarości. Niewiele osób wie, że juta idealnie sprawdza się do barwienia. Oczywiście ten materiał narzuca również na nas pewne ograniczenia dotyczące jego odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest jego pranie ręcznie oraz bez używania sztucznych detergentów. Juta to materiał, który nie powinien być również suszony w bębnowej suszarce.

Zastosowanie juty

Oczywiście w ciągu ostatnich lat materiał, jakim jest juta, zyskuje na popularności. Obecnie bardzo często można spotkać wyprodukowane z niej woreczki, które wykorzystuje się do dekoracji wnętrz. Materiał jutowy wykorzystuje się również do tworzenia zapachowych zawieszek, które wypełnione są wybranymi suszonymi roślinami. Najczęściej ten materiał służy również do dekoracji wnętrz mieszkań oraz domów. Jedną z charakterystycznych cech, które prezentuje materiał jutowy, jest duża przepuszczalność wody. Dzisiaj wiele osób decyduje się obdarowywać bliskich prezentami oraz upominkami, zapakowanymi właśnie w woreczki wyprodukowane z tego materiału. Juta wykorzystywana jest też w celu przechowywania ogrodowych roślin, maskowania uszkodzeń oraz do produkcji sznurów. Z pewnością bardzo mało osób wie, że jej odpadki stosowane są również w przemyśle papierniczym.