Procesy przemysłowe są obecnie automatyzowane w celu ich usprawnienia. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia kontrolowanie pracy poszczególnych maszyn i urządzeń, a także kompletnych systemów wykorzystywanych np. w zakładach produkcyjnych. Moduły wejść/wyjść współpracują ze sterownikami PLC, zapewniając szybką wymianę danych, co pozwala na nadzór wspomnianych procesów. W jakim celu wykonuje się ich wizualizację?

Jak działają systemy wizualizacji procesów przemysłowych?

Parametry każdej maszyny czy urządzenia biorącego udział w produkcji są niezwykle istotne. Z tego względu w nowoczesnych zakładach dane w tym zakresie są przez cały czas pracy rejestrowane. Informacje na temat funkcjonowania sprzętów przemysłowych gromadzą systemy wizualizacji. Dzięki temu operator jest w stanie odczytać kluczowe pomiary, które przedstawione są w formie graficznych schematów. Pozwala to również na kontrolowanie każdego z etapów działania linii produkcyjnych.

Przygotowanie oprogramowania umożliwiającego prowadzenie takiego nadzoru to niełatwe zadanie. Zajmie się nim firma APSP Automation, która jest w stanie zapewnić klientowi pełną wizualizację oraz archiwizację procesów produkcyjnych. Takie systemy mogą zarejestrować zatem wiele danych związanych z funkcjonowaniem poszczególnych maszyn, urządzeń czy kompletnych linii technologicznych. Są to ważne dla zakładów przemysłowych informacje – z jakiego powodu są wartościowe i w czym konkretnie może pomóc zastosowanie wizualizacji oraz archiwizacji procesów produkcyjnych?

Co dają systemy wizualizacji i archiwizacji procesów przemysłowych?

Monitorowanie funkcjonowania maszyn i urządzeń pozwala na ocenę jakości działania poszczególnych etapów produkcji. Na wizualizacjach bardzo łatwo można zlokalizować tzw. wąskie gardło. Tym terminem określa się najsłabszy punkt w całym procesie, przez który cała realizacja jest ograniczona. Wyeliminowanie tego problemu wpływa pozytywnie na wydajność zakładu, usprawniając wykorzystywane linie technologiczne. Systemy wizualizacji procesów przemysłowych są zatem niezwykle istotne m.in. przy produkcji.

Nowoczesne oprogramowanie przygotowane indywidualnie na potrzeby określonego zakładu pełni też funkcję nadzorującą. W praktyce oznacza to, że wszelkie nieprawidłowości w pracy maszyn i urządzeń powodują natychmiastowe włączenie alarmów ostrzegających o obniżeniu jakości działania linii produkcyjnej. Fabryki czy przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją rozmaitych wyrobów są obecnie w większości zautomatyzowane – w takiej sytuacji zdecydowanie warto wdrożyć również system odpowiedzialny za wizualizację procesów przemysłowych.