Technologia laserowa to jedna z najnowocześniejszych metod termicznej obróbki metali. Cechuje się precyzyjnością i szybkością wykonywania prac. Wycinarka laserowa to profesjonalna maszyna przemysłowa o szerokim zastosowaniu. Dzięki uniwersalności urządzenia możliwe jest wykorzystanie go do cięcia różnych rodzajów stali oraz stopów metali, a także drewna, skóry czy tworzyw sztucznych. Czym charakteryzuje się wycinarka, której funkcjonowanie opiera się na działaniu lasera? W jakiej branży przydatne jest cięcie laserowe?

Maszyna do zadań specjalnych

Wycinarka laserowa to maszyna, która służy do obróbki cienkich płacht metali, głównie stali, stali nierdzewnej, miedzi czy metali nieżelaznych. Cechą charakterystyczną, odróżniającą ten rodzaj urządzenia od innych, jest przede wszystkim wykonywanie wysokiej jakości, skomplikowanych, precyzyjnych cięć i wykrojów, z możliwością uzyskania nawet najdrobniejszych detali. Gładkie krawędzie zapewnia niska krawędź cięcia z wykorzystaniem niskiego poziomu ciepła, co również ma istotny wpływ na dokładność czynności. Jak mówią przedstawiciele z firmy Maszyny-polskie, uniwersalność wycinarki laserowej sprawia, że oprócz metali można stosować ją do obróbki innych tworzyw, np. drewna, tkanin, skóry czy tworzyw sztucznych. Wszystko zależy od zastosowanego źródła lasera. Co więcej, proces ten odbywa się bardzo szybko. Jedno z najnowocześniejszych technologicznych rozwiązań oparte jest na laserze typu Fiber, czyli urządzeniu światłowodowym, wykorzystującym podobne przewody, jak te używane w telekomunikacji. W odróżnieniu od laserów gazowych, technologia fiber zużywa nawet o 70% mniej energii, co znacząco wpływa na kwestię wydajności, a także na ograniczenie kosztów produkcji. Został też wyposażony w diodowe źródło wiązki lasera.

Wszechstronne zastosowanie

Jeśli chodzi o zastosowanie, wycinarka laserowa obecnie wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. Jej wszechstronność i precyzyjne cięcia pozwalają na tworzenie metalowych elementów dekoracyjnych, biżuterii z możliwością wykonania grawera, czyli spersonalizowanej bransoletki czy pierścionka, a także zastosowanie jej w przemyśle odzieżowym. Ciekawe zdobienia czy wycięcia w ubraniach i tekstyliach to zazwyczaj właśnie sprawka wycinarki laserowej. Jako przykład mogą posłużyć tutaj serwetki i obrusy. Oprócz tego z zalet tej maszyny korzysta przemysł samochodowy. Wiele części wymaga precyzyjnej obróbki, a dzięki technologii laserowej zwiększa się ich bezpieczeństwo, poziom wydajności oraz efektywne eksploatowanie. Dzięki wysokiej elastyczności i precyzji, które przede wszystkim zapewnia laser z systemem światłowodowym, obrabiana powierzchnia blach i  jej krawędzie są gładkie, co sprawia, że mogą być wykorzystywane w nawet najbardziej wyspecjalizowanych branżach związanych z przemysłem metalurgicznym. Profesjonalne wycinarki laserowe oferuje firma Maszyny-polskie z Torunia.