Ogrzewanie gazem to jedno z najstarszych, a równocześnie wciąż najlepszych rozwiązań na dostarczenie do domu ciepła. W przypadku domów jednorodzinnych dobrze zaprojektowana kotłownia daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na ogrzewaniu tym tradycyjnym surowcem. Dlaczego warto ogrzewać dom gazem, jak dołączyć do lokalnej sieci gazowej i jaki piec na gaz będzie najlepszy?

Gaz w mieszkaniach

W nowoczesnych mieszkaniach przyłączenie do sieci miejskiej i ogrzewanie gazem to obowiązek. Niestety ten luksus wciąż niedostępny jest w wielu starych kamienicach, w których jednym rozwiązaniem pozostają piece węglowe lub elektryczne grzejniki. Warto jednak porozmawiać ze spółdzielnią mieszkaniową i przekonać ich do inwestycji w zmianę instalacji grzewczej w kamienicy. Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu to komfort użytkowania, a także duża ulga dla środowiska naturalnego. Warto bowiem pamiętać, że smog w wielu polskich miastach związany jest przecież z paleniem w kamieniach i domach węglem kamiennym.

Zalety gazu w domu

Kocioł na gaz to inwestycja na długie lata. Nowoczesne urządzenia są wydajne, ekonomiczne i bardzo rzadko się psują. Jeśli zdarzają się poważne awarie, to raz na kilkanaście lub więcej lat, a ich żywotność to nawet 20-30 lat!

Drugą zaletą ogrzewania gazem jest komfort. W domach jednorodzinnych, w których istnieją instalacje na pellet, eko-groszek, płaszcz wodny istnieje potrzeba zakupu materiałów, składowania ich, dosypywania – nawet przy automatycznej instalacji należy uzupełniać podajnik – kontrolowania ich stanu, sprzątania… Tymczasem kocioł na gaz produkuje ciepło wtedy, gdy jest potrzebne. Wystarczy odkręcić kaloryfer w danym pomieszczeniu i poczekać, aż zapełni się ciepła wodą. Przy okazji warto wiedzieć, że woda w kranie również może być podgrzewana kotłem na gaz. Nie trzeba też sprzątać zabrudzeń związanych ze składowaniem materiałów lub pracą samego urządzenia, co także związane jest z wygodą.

Kocioł gazowy jest też niewielki. Nie trzeba tworzyć dla niego kotłowin – lub ta może pełnić też funkcję domowego schowka. Dobierając wielkość kotła gazowego trzeba oczywiście wziąć pod uwagę kilka parametrów. Warto dopytać o to firmy, takie jak firma Sanigaz Moniki Radomskiej, która kompleksowo wykona kotłownię na gaz oraz wiele innych instalacji związanych m.in. z ogrzewaniem. Wykwalifikowani pracownicy doradzą najlepsze rozwiązanie.

Zapewnienie dostaw gazu

Aby skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą ogrzewanie gazem w domu jednorodzinnym, można skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza z nich to zakopanie na działce zbiornika z gazem płynnym lub wykonanie tego typu instalacji naziemnej. Powinien mieć on około 7 metrów3, a zbudowanie instalacji z jego wykorzystaniem należy zgłosić w lokalnym starostwie powiatowym. Co jakiś czas należy zamawiać paliwo.

Innym rozwiązaniem jest przyłączenie do sieci miejskiej. Trzeba złożyć wniosek i spełnić warunki, jakie stawia lokalna spółka gazowa oraz przygotować się na koszty budowy przyłącza.