Z pewnością żadna osoba pracująca w biurze nie wyobraża sobie brak przedmiotów takich, jak zszywacz i zszywki. Zszywki to małe przedmioty, bez których trudno by było o trwałe połączenie ze sobą arkuszy papieru. Działanie zszywek i zszywacza każdy zna, jednak nie każdy wie, z czego zszywki są wykonane oraz jakie wyróżnia się rodzaje tych przedmiotów.

Z jakich materiałów produkowane są zszywki?

Zszywki mogą być wyprodukowane z najróżniejszych materiałów metalowych. Jednym z najbardziej ekskluzywnych materiałów, z którego tworzy się zszywki jest złoto. Jednakże z nich nie korzystamy na co dzień. Te zszywki, które powszechnie wykorzystujemy zazwyczaj są wykonane ze stali. W celu ich wyprodukowania używa się stalowego cienkiego drucika. Niekiedy zdarza się, że zszywki są ostrzone lub powlekane innymi substancjami, np. miedzią. Zarówno ostrzenie zszywek, jak i powlekanie ich miedzią pozwala na łatwiejsze używanie tych przedmiotów, a dodatkowo zabiegi te gwarantują lepsze wrażenie estetyczne. Do produkcji zszywek producenci tace jak Micro-tech z Ełku wykorzystują także inne materiały. Jednym z nich jest ocynkowany drut stalowy. Ponadto spotkać można zszywki wykonane z drutu ze stali nierdzewnej, a także z drutu aluminiowego.

Zszywki przeznaczone do spinania większej liczby kartek są dodatkowo wzmacniane. Poza tym ostrza takich zszywek są jednostronnie ścinane. Jest to dość istotny aspekt, ponieważ jednostronne ścięcie ostrza powoduje, że ramiona wchodzą w papier po łuku, a nie prosto tak, jak w przypadku dwustronnego ścięcia ostrza.

Do produkcji zszywek wykorzystuje się także klej. Używa się go w celu przyklejenia do siebie pojedynczych zszywek podczas pakowania ich. To ułatwia ich transportowanie, a także włożenie do zszywacza.

Podział zszywek

Można wyróżnić kilka rodzajów zszywek. Ich klasyfikowanie głównie zależy od tego, jakie kryterium podziału weźmiemy pod uwagę. Zszywki można podzielić np. ze względu na przeznaczenie i ich funkcje. Wówczas wyróżniamy:

      ·        zszywki konstrukcyjne,

      ·        zszywki tapicerskie,

      ·        zszywki kartonowe,

      ·        zszywki budowlane.

Zszywki konstrukcyjne służą przede wszystkim do trwałego łączenia ze sobą elementów drewnianych, rzeczy z materiałów drewnopochodnych lub z tworzyw sztucznych. Z kolei zszywki tapicerskie używane są między innymi do mocowania elementów dekoracyjnych lub skóry. Kartonowe zszywki najczęściej wykorzystywane są przy produkcji opakowań z papieru, kartonu lub tworzyw sztucznych. Zazwyczaj służą do zamykania opakowań. Ostatni typ, czyli zszywki budowlane, które nazywane są także zszywkami ciężkimi, używane są przy tworzeniu konstrukcji drewnianych. Stosuje się je także do mocowania płyt gipsowych lub styropianowych.

Zszywki można podzielić ze względu na trwałość i jakość połączeń. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżnia się:

      ·        zszywki zwykłe,

      ·        zszywki rozprężne,

      ·        zszywki ryflowane,

      ·        zszywki żywicowane.

Kupując zszywki dobrze jest wybrać odpowiedni rodzaj, ponieważ różnią się one przeznaczeniem, a także rozmiarami.